
LabView holder 25 års jubilæum med kraftigt forbedret version
25 års jubilæumsversion af National Instruments grafiske LabVIEW systemdesign software tilbyder bl.a. meget andet en endnu bedre hardwareintegration.
National Instruments (NI) lancerede i forbindelse med NI Week i Austin i Texas LabVIEW 2011, der er 25 års jubilæumsversionen af det grafiske systemdesign software.
LabVIEW 2011 baner vej for en kraftig forøgelse af produktiviteten for alle, der udvikler og anvender måle- og kontrolsystemer til at løse nogle af verdens største ingeniørmæssige udfordringer.
LabVIEW 2011 kan øge effektiviteten markant via nye ingeniørspecifikke biblioteker og ved at kunne arbejde direkte sammen med næsten ethvert hardwareprodukt eller hardwaretarget, f.eks. NI’s nye multi-core NI CompactRIO-controller og det nye 14 GHz NI PXIe-5665 VSA-instrument, der er en af de mest avancerede RF vektor signalgeneratorer, som findes på markedet i dag.
Det understøtter også applikationsprogrammer, der er opbygget i det nyeste Microsoft .NET Framework, og indeholder talrige funktioner og features , som er drevet direkte via brugerfeedback. Med disse og andre fordele gør LabVIEW 2011 det nemmere for ingeniører at integrere individuelle systemkomponenter i en enkelt, rekonfigurerbar platform, så de kan gøre deres arbejde hurtigere, bedre og til en lavere kostpris.
- For 25 år siden skabte vi LabVIEW med det formål at gøre det lettere for ingeniører at fokusere på innovation i stedet for at skulle slås med komplicerede programmerings- og systemintegrationsproblemer, og i dag er LabVIEW blevet det ultimative grafiske systemdesign software til måling og kontrol, fastslår Jeff Kodosky, der er National Instruments forretnings- og teknologichef, medstifter af firmaet og skaberen af LabVIEW.
- Med hver ny version af LabVIEW – hvad enten det drejer sig om at sikre integration med den nyeste hardware, introducere nye biblioteker og API-interfaces eller implementere ingeniørønskede funktioner og features, bliver vores primære målsætning ved med at være at øge brugerens produktivitet i enhver ingeniørmæssig situation.
LabVIEW 2011 gør det muligt for ingeniører at opnå en signifikant produktivitetsgevinst inden for mange forskellige opgaver, herunder følgende tidsbesparende funktioner:
- Der kan hurtigt udvikles visuelt slagkraftige, moderne brugerinterfaces med en ny Silver palette af kontrolelementer og indikatorer
- Der kan genbruges kode med support for de nyeste .NET programmer, .m strukturer og ny Xilinx IP (Intellectual Property) til LabVIEW FPGA modulet
- Der er op til fem gange hurtigere indlæsning, wiring, editering og kompilering af FPGA-kode
- Der kan opbygges og distribueres 'executables' til targethardware programmeringsmæssigt
- Der er endvidere mulighed for at producere massevis af synkrone 'threads' og på den måde hurtigere skabe 'multi-threaded' applikationer med et nyt kommunikations API-interface
Med en høj stabilitet til missionskritiske applikationer og en enkel integration med hardware fra mange af markedets førende leverandører giver LabVIEW 2011 designere af måle- og kontrolsystemer den nødvendige tiltro til at skabe innovationer effektivt indenfor en gennemprøvet supportinfrastruktur, fremhæver NI.
www.ni.com/labview
Relaterede nyheder
- • Brüel & Kjær og Agilent samarbejder om 'voice-over-LTE' testsystemer
- • Svensk institut tilbyder højspændings-impulstest
- • Rohde & Schwarz og Hameg styrker relationerne
- • Tektronix kan teste Thunderbolt
- • High-voltage SourceMeter
- • Agilent klar med realtime oscilloskop med 63 GHz analog båndbredde
- • Signalanalysator til design og verifikation af wireless chips
- • Ny generation af HALT/HASS testsystemer
- • Teknologidag om PXI
- • Test af Bluetooth Low-Energy applikationer
- • Instruments skal sælge Acculogic ATE-udstyr i Norden
- • Software kan teste apparaters standby forbrug
- • Tektronix introducerer nye mixed-signal oscilloskoper
- • Agilent udvider 3000 X-serien med 1GHz-versioner
- • Altoo udvider med ETS Lindgreen
Seneste nyheder
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • IAR Systems etablerer danske salgsorganisation
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet
- • Future lancerer energy harvesting testplatform
- • HDMI bridge-IC strømliner HD-konnektiviteten
- • Box med display
- • Ny standard for trådløs opladning i støbeskeen
- • Stor opbakning til nye M2M standard i 'white space' området
- • AMD Embedded G-Series undestøtter Windows RTOS
- • Ny 600V IGBT platform
- • COM-modul med næste generation Atom dual-core processorer
- • Danfoss afhænder datterselskab
- • Renesas hos RS
- • Würth Elektronik på vej med transformerkomponenter til trådløs opladning
- • Segger Microcontroller hos Farnell
- • I/Q demulator med ultrabred båndbredde
- • Nyt kompakt COM modul fra VIA
- • Low-cost fugtigheds- og temperatursensor
- • Brüel & Kjær og Agilent samarbejder om 'voice-over-LTE' testsystemer