Prevas bliver Xilinx træningspartner
Prevas får nu status som eksklusiv trænings- og uddannelsespartner for Xilinx’s kunder i hele den nordiske region.
Xilinx har netop udnævnt udviklingshuset og teknologispecialisten Prevas AB som eksklusiv Authorized Training Provider (ATP) for alle Xilinx-kunder i Danmark, Finland, Norge og Sverige.
Den nye aftale gør Prevas ansvarlig for samtlige Xilinx’s officielle uddannelsesaktiviteter i den nordiske region, og firmaet indgår nu som en del af Xilinx’s globale netværk af ATP’er, som tilbyder systemudviklere og andre uddannelsesaktiviteter, der adresserer udfordringer som ydelsesoptimering af FPGA-designs, embedded hardware, software, konnektivitet samt digital signalprocessering i FPGA’er.
Kurserne tager udgangspunkt i træningsmateriale, der er udarbejdet af Xilinx, men suppleres naturligvis af den dybe specialistviden, som Prevas besidder.
Prevas kan som et etableret firma med viden og erfaring inden for elektronikdesign og processer således udbygge systemudviklernes viden om programmerbare komponenter og på den måde samtidig hjælpe med at adressere de stadig større udfordringer, som udvikling af stadig mere komplekse og ydedygtige produkter i løbet af kortere og kortere tid repræsenterer.
Kurserne bliver ledet af senior-udviklere med stor praktisk erfaring inden for udvikling af embedded systemer og afholdt på Prevas’ kontorer rundt omkring i den nordiske region eller internt hos kunderne. Det er muligt at tilmelde sig Xilinx’s uddannelsesservices direkte hos Prevas.
- Med firmaets baggrund som en førende leverandør af embedded systemer er Prevas den ideelle partner til at stå for Xilinx’ uddannelseskurser. Det gælder bl.a. i forbindelse med introduktionen af nye generationer af programmerbare komponenter – herunder ikke mindst Zynq-7000 familien med integrated ARM processor, hvor embedded software udvikling er koblet tæt sammen med FPGA design, siger Michele Ricci, der er ansvarlig for Xilinx’s træningsaktiviteter i EMEA-regionen.
- Vi ser frem til at opbygge en stærk og langsigtet samarbejdsrelation med Xilinx. Det er vores mål at tilbyde højkvalitets trænings- og uddannelsestilbud til vores og Xilinx’s kunder i hele den nordiske region, uddyber Jonas Mann, der er ’Business Area Manager’ hos Prevas AB.
Flere informationer om Xilinx træningsprogrammer kan hentes på: www.xilinx.com/training/atp.htm
Relaterede nyheder
- • Referencedesign beskytter FPGA IP
- • Altera demonstrerer optisk FPGA-teknologi
- • Lattice understøtter MIPI BIF standard
- • Intel skal producere chips for ny PLD-pioner
- • Xilinx gør det lettere at designe med de nye FPGAer i 7-serien
- • Tre nye applikations-optimerede LatticeECP3 FPGA'er
- • Lattice køber SiliconBlue Technologies
- • Processorplatform med integreret FPGA er nu i produktion
- • Altera kan nu levere 28nm Arria V FPGA'er
- • Lattice lancerer ny FPGA-familie
- • FPGA-board til OpenRISC SoC designs
- • FPGA-modul til realtime Ethernet
- • Synopsys forbedrer FPGA-baserede prototypeværktøjer
- • FPGA'er i verdens mest kraftfulde konfigurerbare computer
- • Altera med ny Quartus II 11.1 software
Seneste nyheder
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet
- • Future lancerer energy harvesting testplatform
- • HDMI bridge-IC strømliner HD-konnektiviteten
- • Box med display
- • Ny standard for trådløs opladning i støbeskeen
- • Stor opbakning til nye M2M standard i 'white space' området
- • AMD Embedded G-Series undestøtter Windows RTOS
- • Ny 600V IGBT platform
- • COM-modul med næste generation Atom dual-core processorer
- • Danfoss afhænder datterselskab
- • Renesas hos RS
- • Würth Elektronik på vej med transformerkomponenter til trådløs opladning
- • Segger Microcontroller hos Farnell
- • I/Q demulator med ultrabred båndbredde
- • Nyt kompakt COM modul fra VIA
- • Low-cost fugtigheds- og temperatursensor
- • Brüel & Kjær og Agilent samarbejder om 'voice-over-LTE' testsystemer