STRONGIT er kommet stærkt fra start
Det omkring halvandet år gamle konsulenthus inden for hardware- og softwareudvikling, STRONGIT, har fået en flyvende start med en omsætning på 10 mio. kr.
Konsulenthuset STRONGIT blev etableret i sensommeren 2010, og med en meget klar strategi og vedvarende markedsfokus er det på forholdsvis kort tid lykkedes firmaet at indgå samarbejde med en stor del af det sydjyske områdes apparatfremstillende virksomheder, der bl.a. omfatter flere Danfoss divisioner, Siemens A/S (herunder Siemens Flow Instruments), Linak A/S, Focon Electronic Systems samt Swienty.
- Vi har skabt et sublimt forretningskoncept og været meget fokuseret og målrettet i vores markedsbearbejdning. Det betyder, at vi på kort tid har kunnet matche de rigtige ingeniørmæssige kvalifikationer til netop de virksomheder, som vi i sin tid havde udvalgt som værende vores fremtidige kunder, siger STRONGIT’s direktør Peter Eberle og fortsætter:
- Faktisk har vi tidligt i perioden nået de mål, vi oprindelig satte os. Så kan man jo enten læne sig tilbage og nyde situationen eller sætte nye mål. Vi valgte det sidste og opjusterede faktisk to gange vores mål, da tingene lykkedes hurtigere end forventet.
STRONGIT kan glæde sig over en omsætning på 10 millioner kroner med et yderst solidt positivt bundlinjeresultat, hvilket firmaet betegner som yderst tilfredsstillende med det erhvervsklima der i øjeblikket hersker i Danmark.
- Vi er meget tilfredse med resultatet. Det er jo helt klart en indikation på at vores virksomhed og forretningskoncept har sin berettigelse, når det lykkes os at indgå samarbejde med mange virksomheder, både lokalt og på nationalt plan. Samtidig har vi høstet stor ros for det vores udviklere leverer hos vores mere end 20 industrikunder. Uden vores dygtige udviklingsingeniører var vi aldrig nået det resultat.
- Med et flot 2011 så har vi valgt at hæve overliggeren for 2012, hvilket betyder at der igen skal sætte en masse nye skibe i søen. Strategien for 2012 er klar, handlingsplanen ditto, så nu skal vi blot fortsætte i samme spor dog med yderligere tiltag, fremhæver Peter Eberle.
Relaterede nyheder
- • Vagtskifte hos Axcon
- • TekPartner klar til Xilinx Zynq projekter
- • Ny lasermærknings-platform hos BB Electronics
- • Bedste år nogensinde for BB Electronics
- • TekPartner udvider medarbejderstyrken
- • STRONGIT åbner Aarhus-afdeling
- • Develco i stor Z-Wave aftale
- • Ny stor ordre til RECAB
- • BB Electronics investerer i avanceret rework-udstyr
- • ETK køber Zoma
- • TekPartner udvider forretningen
- • Gylden loddekoble til BB Electronics
- • Hollandsk EMS-producent etablerer sig i Danmark
- • Nyt katalog er sprængfyldt med dummy komponenter
- • Mekoprint kan nu tilbyde ISO certificeret kabelkonfektionering
Seneste nyheder
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet
- • Future lancerer energy harvesting testplatform
- • HDMI bridge-IC strømliner HD-konnektiviteten
- • Box med display
- • Ny standard for trådløs opladning i støbeskeen
- • Stor opbakning til nye M2M standard i 'white space' området
- • AMD Embedded G-Series undestøtter Windows RTOS
- • Ny 600V IGBT platform
- • COM-modul med næste generation Atom dual-core processorer
- • Danfoss afhænder datterselskab
- • Renesas hos RS
- • Würth Elektronik på vej med transformerkomponenter til trådløs opladning
- • Segger Microcontroller hos Farnell
- • I/Q demulator med ultrabred båndbredde
- • Nyt kompakt COM modul fra VIA
- • Low-cost fugtigheds- og temperatursensor
- • Brüel & Kjær og Agilent samarbejder om 'voice-over-LTE' testsystemer