Seminarer • konferencer
kurser • messer
Send til en ven   Udskriv1/8 2011 kl. 10:35
Send til en ven

Nye boards med AMD processorer

Data Modul lancerer 3.5” board (ECM-A50M) fra avalue baseret på den nye AMD G-serie.

Data Modul præsenterer et af de første 3.5” boards, ECM-A50M som er baseret på den nye AMD G-serie med Accelerated Processing Unit (APU) til embedded systemer.

Den embedded G-serie fra AMD som er baseret på den seneste AMD Fusion teknologi tilbyder en platform med alle de funktioner man kan ønske sig. APU’en inkluderer en ny X-86 CPU med lavt strømforbrug baseret på Bobcat kernen med en GPU, der har DirectX 11understøttelse og parallel processing på et stykke silicium.

ECM-A50M kommer med AMD T40N 1.0GHz processor som standard, men den fåes også med AMD T56N 1.6GHz processor. Den har standard IO funktioner såsom 7 x USB 2.0, 2 x COM (en af dem kan ændres til RS232/422/485), 16 GPIO, 2 x SATA, HD Audio, Dual Gigabit Ethernet, 1 x CFast Socket og kan udvides via mini PCI-Express.

Der findes forskellige display konfigrationer såsom HDMI, dual-channel 24-bit LVDS, VGA og dual display konfigurationer. Desuden fåes den som option med integreret touch controller. 3.5” boardet har en SODIMM sokkel som understøtter op til 4 GB DDR3 1066 SDRAM.

Lige som avalue’s (DATA MODUL AG partner) andre embedded produkter er den nye ECM-US15WP garanteret tilgængelig i mindst tre år og underlagt streng revisionskontrol.

Data Modul tilbyder boardet sammen med en bred vifte af TFT displays fra bl.a. AUO, Sharp, CMO etc. Samt invertere, testede kabeler og power on/off timing der er tilpasset hvert enkelt display. Firmaet tilbyder også firmwareudvikling for embedded systemer, drivertilpasninger og tilpasninger af operativ systemer.

Data Modul Scandinavia tlf. 75 22 44 77 
scandinavia@data-modul.com

Forrige1234567891011Næste

Elektronik & Data • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4345 1063