M-Comp åbner kontor i Finland
M-Comp etablerer nu et brohoved i Finland, hvor nyansatte Jari Laurinen's førte opgaver bliver at udvikle forretningen omkring agenturet for EDT (Emerging Display Technology)
Sidste år trådte M-Comp A/S ind på det svenske marked via af overtagelsen af firmaet Lilla Fabrikken. Nu udvides det nordiske engagement til også at omfatte Finland.
M-Comp har således netop ansat Jari Laurinen salgsansvarlig for Finland, og hans første opgave bliver at udvikle forretningen med EDT (Emerging Display Technology), som M-Comp nu repræsenter på hele det nordiske marked. EDT er en ledende producent af såvel traditionelle monokrome LCD moduler som små og mellemstore TFT’er og 'Projected Capacitive Touch'.
- I de senere år har EDT besluttet at samarbejde med færre, men stærkere partnere, forklarer Henrik Gørslev, Business Development Manager hos EDT-Europe,.
- M-Comp har udviklet en særdeles stærk kompetence på displays og touch, og vi er meget glade for at have dem som vores partner i hele Norden.
- Vi oplever, at display- og touch-markederne er i rivende udvikling, forsætter Lars Nordberg-Hansen, direktør i M-Comp.
- I dag forventer alle et højt informationsniveau. Dette giver store muligheder i alle industrielle produkter, ligesom behovet for lokalt at kunne kontrollere processer åbner et behov for touchprodukter.
Åbningen i Finland repræsenterer en milepæl for M-Comp A/S, der helt fra firmaets start i begyndelsen i 2006 havde som mål at blive nordisk partner for kunder i industrisektoren.
- Vi tror på og arbejder med et regionalt distributionskoncept, som bliver drevet af kompetence med kvalitet og supply chain management som en selvfølge. Vores organisation er opbygget således, at vores team tilbyder omfattende support til vores kunder i HELE processen – lige fra design-in og til en komplet løsning er integreret, understreger Lars Nordberg-Hansen.
Relaterede nyheder
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Future lancerer energy harvesting testplatform
- • Ny standard for trådløs opladning i støbeskeen
- • Stor opbakning til nye M2M standard i 'white space' området
- • Danfoss afhænder datterselskab
- • Microsoft vil være med til at nedbryde 'memory-muren'
- • Hjertesensorer integreres i et 'armbåndur'
- • ARM Cortex-A9 test chip bryder 3GHz barrieren
- • Widex nomineret for banebrydende opfindelse
- • EnOcean vil have fokus på energy-harvesting i uddannelsesmiljøerne
- • Tre kineiske mobilproducenter rykker ind på top-10 listen
- • Top-applikationer for 'tingenes internet'
- • Ministerbesøg på HPI
Seneste nyheder
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet
- • Future lancerer energy harvesting testplatform
- • HDMI bridge-IC strømliner HD-konnektiviteten
- • Box med display
- • Ny standard for trådløs opladning i støbeskeen
- • Stor opbakning til nye M2M standard i 'white space' området
- • AMD Embedded G-Series undestøtter Windows RTOS
- • Ny 600V IGBT platform
- • COM-modul med næste generation Atom dual-core processorer
- • Danfoss afhænder datterselskab
- • Renesas hos RS