Seminarer • konferencer
kurser • messer
Send til en ven   Udskriv16/12 2010 kl. 14:08
Send til en ven

Nordjysk uddannelsessamarbejde optimeres

University College Nordjylland og Aalborg Universitet udvider nu de to institutioners eksisterende samarbejde med en ny 5-årig aftale.

University College Nordjylland og Aalborg Universitet udbygger de to institutioners nuværende  samarbejde med en ny 5-årig aftale, der bl.a. også gælder inden for teknologi og business.

Aftalen erstatter en tidligere aftale fra november 2008, og aftalen revideres primært pga. en væsentlig udvidelse af UCN’s uddannelsesportefølje. Da de to institutioner for to år siden indgik den første samarbejdsaftale, var UCN og Nordjyllands Erhvervsakademi (NOEA) således endnu ikke fusioneret. Men da det skete i 2009, fik UCN ansvaret for en lang række uddannelser inden for områderne teknologi og business.

Med aftalen udbygger de to institutioner det samarbejde, der er opbygget inden for de senere år. Nordjylland viser på dette område, hvor langt man kan komme ved at samarbejde, og de to institutioner ønsker via samarbejdet fortsat at styrke den regionale indsats i forhold til at indfri målsætningen om, at 50 % af de unge opnår en videregående uddannelse i 2015.

Og for de to institutioner går det godt med at indfri denne målsætning. I år er således over 2.500 nye studerende begyndt på UCN – mens AAU har optaget omkring 3.500 nye studerende.

På uddannelsessiden betyder den nye aftale, at UCN og AAU nu samarbejder om at skabe sammenhæng mellem de 2 institutioners studiestruktur og om at etablere kombinerede studieforløb inden for alle faglige områder, bl.a. for at lette overgangen fra et uddannelsesforløb til et andet.

På forsknings- og udviklingssiden vil UCN og AAU bl.a. samarbejde om forskeruddannelse for ansatte på UCN samt etablering og videreudvikling af videncentre og tilsvarende forskernetværk, hvorunder der kan samarbejdes.

Et område, der også satses mere på, er samarbejde om internationalisering. Her vil UCN og AAU bl.a. gøre det mere attraktivt at studere og forske i Nordjylland, udveksle erfaringer i forbindelse med udveksling af studerende og ansatte med udenlandske parter, gå sammen om arrangementer for udenlandske studerende og optimere boligformidlingen til forskere og studerende fra udlandet.

Udgangspunktet for rammeaftalen er en gensidig anerkendelse af hinanden som henholdsvis primær universitær samarbejdspartner og primær professionshøjskolesamarbejdspartner. De 2 institutioner har også udarbejdet nye strategiske handlingsplaner, hvor det udvidede samarbejde passer ind. Aftalen vil danne ramme for flere underliggende aftaler, der kan være med til at få implementeret og udmøntet de samarbejdsmuligheder, der beskrives i rammeaftalen. F.eks. er der netop blevet udarbejdet en aftale på sundhedsområdet.

- Vi glæder os over den nye samarbejdsaftale, som udvider mulighederne for via samarbejde at yde det bedste tilbud til de unge - samtidig med at vi opnår en optimering af de to institutioners ressourcer, siger rektor Niels Horsted, UCN.

AAU-rektor Finn Kjærsdam, supplerer:
- Vi har været meget tilfredse med det nuværende samarbejde. Vi glæder os over det udvidede samarbejde med UCN, som betyder, at vi i Nordjylland fortsat viser vej for de øvrige regioner. Vi er yderst tilfredse med at regionen allerede nu optager flere end det, der svarer til 50 % af regionens unge.

Forrige12345678910111213141516
17181920Næste

Elektronik & Data • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4345 1063