Prevas og National Instruments bliver partnere
National Instruments har udnævnt designhuset Prevas AB som den første skandinaviske ' Select Alliance Partner'.
Prevas AB, der er et af Nordens største designhuse med speciale i udvikling af kundespecificerede indlejrede systemer til test og måling og industriel automation, er blevet udnævnt til National Instruments (NI) Select Alliance Partner.
Select Alliance Partnere er NI’s stærkeste samarbejdspartnere, der anvender deres applikationsekspertise og dybtgående viden om NI’s produkter til at opbygge kundespecifikke løsninger inden for en bred vifte af industrier og applikationer, inkl. telecom-, fly-, rumfarts- og militære applikationer, og automotive- samt produktionstestapplikationer. NI’s Select Alliance Partnere har etableret et meget højt forretningsmæssigt niveau og har forpligtet sig til et vedvarende tæt partnerskab med NI og professionelle forretningsmetoder.
- Prevas har med stor succes udviklet løsninger, der er baseret på NI teknologi i mere end 15 år, siger Francis Griffiths, der er NI’s Vice President for Europa.
- Da NI bliver ved med at øge vores forretnings- og virksomhedsaktiviteter i Europa, ser vi frem til fortsat at arbejde tæt sammen med Prevas for at imødekomme vores fælles kunders krævende applikationsbehov”.
Prevas AB er et af Nordens førende designhuse og har i mere end 20 år leveret produkt- og systemløsninger til kunder via en kombination af proces- og projektekspertise, kvalitetssikring, leveringssikkerhed og innovativ service. Prevas AB er noteret på børsen OMX Nordic Exchange Stockholm og har i dag mere end 560 medarbejdere bestående af software-, elektro- og maskiningeniører i Sverige, Danmark og Norge.
- Vi er meget stolte af at blive en af National Instruments Select Alliance Partnere” siger Mats Lundberg der er CEO for Prevas AB.
- Ved at være Select Alliance Partner åbnes der nye muligheder, der sætter os i stand til at levere endnu mere omfattende løsninger til vores kunder overalt i verden
Prevas er én af NI’s i alt 17 Select Alliance Partnere i verden og har været medlem af Alliance Partner programmet siden midt i 90’erne.
NI’s Alliance Partner Program
National Instruments Alliance Partner program består af et omfattende team af strategiske forretningsforbindelser og samarbejdspartnere med mere end 600 konsulenter, systemintegratorer og udviklere over hele verden.
Alliance Partner programmet kombinerer NI’s brede udvalg af måle- og automationsprodukter med konsulenternes og systemintegratorernes specifikke industriekspertise. Alliance Partnerne underviser kunderne, anbefaler de mest velegnede produkter til den aktuelle applikation, hjælper kunderne med at opnå en kortere udviklingstid, leverer nøglefærdige og kundetilpassede systemer og udvikler og markedsfører add-on softwarepakker og hardwareløsninger, der er baseret på NI’s software og hardware.
Alliance Partner programmet har tre kvalificeringsniveauer: Associate Alliance Partner, Certified Alliance Partner og Select Alliance Partner. Yderligere information om Alliance Partner programmet kan hentes på NI’s web-site, www.ni.com/alliance.
Relaterede nyheder
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Vagtskifte hos Axcon
- • TekPartner klar til Xilinx Zynq projekter
- • Ny lasermærknings-platform hos BB Electronics
- • Bedste år nogensinde for BB Electronics
- • TekPartner udvider medarbejderstyrken
- • STRONGIT åbner Aarhus-afdeling
- • STRONGIT er kommet stærkt fra start
- • Develco i stor Z-Wave aftale
- • Ny stor ordre til RECAB
- • BB Electronics investerer i avanceret rework-udstyr
- • ETK køber Zoma
- • TekPartner udvider forretningen
- • Gylden loddekoble til BB Electronics
- • Hollandsk EMS-producent etablerer sig i Danmark
Seneste nyheder
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet