Seminar om 'agile' hardwareudvikling
Axcon afholder i samarbejde med IT/software konsulenthuset BestBrains arragement med fokus på 'agile' hardwareudvikling.
Softwareudviklere verden over har taget ved lære af Toyotas lean-principper og udviklet projektstyringsmetoder som giver spændende resultater. Det må kunne inspirere i elektronikudviklingen mener udviklingshuset Axcon.
Scrum, Agile, Kanban – det svirrer med begreber blandt softwareudviklere. Og nogle skaber endog meget fine resultater ved at benytte metoder der passer bedre til virkeligheden end den traditionelle vandfaldsmodel. Axcon inviterer til gå hjem- møde den 11. juni, hvor specielt hardware og FPGA-udviklere sammen med deres projektledere kan få styr på termerne og se hvad der virker.
- Der har altid været en usynlig mur i udviklingsafdelingerne mellem hardware og
software. Alle forsøger at nedbryde den, men den er der. Det ser vi også i dag, hvor softwarefolket tager en masse nye metoder til sig med succes – mens hardwarefolket står og ser undrende på. Det vil vi gerne være med til at lave om på, siger Rolf Østergaard, direktør i Axcon.
Med fremgangen for FPGA i stort set alle typer systemer er mere og mere hardwareudvikling kommet til at minde om softwareudvikling. Alligevel holder udviklerne fast i at kalde FPGA for hardware og bruge 'hardware-metoder' til udviklingen.
- Axcon vil gerne lave de kurser og arrangementer, som industrien virkelig har brug for. Derfor var det naturligt for os at gribe chancen her og arrangere et agile/scrum/kanban-foredrag for alle dem som måske går glip af nogle muligheder, fortæller kursuschef Mette Lindstrøm.
Foredraget er arrangeret i samarbejde mellem Axcon og IT/software konsulenthuset BestBrains, som i mange år har arbejdet målrettet med agile metoder i IT/software verdenen. Det afholdes på Scion-DTU i Kgs. Lyngby, hvor også Axcon har til huse.
Der er flere informationer på http://www.axcon.dk/training/agile_kanban.htm
Relaterede nyheder
- • Temadag om mekatronik
- • SCRUM konference i Aalborg
- • Teknologidage om kontrol og monitorering
- • Linear Technology inviterer til 'Easy Analogue' seminar
- • Seminar om Altium Designer
- • PCB seminar med fokus på overflader og korrosion
- • Rohde & Schwarz afholder EMC-seminar
- • Seminar om komponentkarakterisering
- • Seminar om udvikling af indlejrede Linux-applikationer
- • Seminar om valg af operativsystem
- • Seminar om investeringsmuligheder i Thailand
- • Seminar om MCU'er til embedded og wireless applikationer
- • Kursus om Windows Embedded og CE 6.0
- • Møde med fokus på LED
- • International workshop om stresstest og pålidelighed
Seneste nyheder
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'
- • Find spændende apps til OrCAD og Allegro på nettet