De første 802.11ac produkter demonstreret
Buffalo Technology var blandt de leverandører der demonstrerede 801.11ac teknologi på CES udstillingen i Las Vegas.
Buffalo Technology, der en erdens førende virksomheder inden for udvikling, fremstilling og salg af netværksudstyr ogstorageløsninger, demonstrerede 802.11ac-teknologi på CES i Las Vegas sidste uge.
Demonstrationen var baseret på Buffalo’s AirStation WZR-1750H trådløse router, som kommer på markedet senere på året. Fremtidens trådløse teknologi, som ligger i 5 GHz området, kan nå hastigheder på 1300 Mbps, eller cirka tre gange hurtigere end 802.11n.
Udover 802.11ac-teknologien i AirStation WZR-1750H rummer routeren også en 2.4 GHz 3x3 802.11n radio og tilbyder komplet bagudkompatibilitet med de tidligere standarder 802.11a, 11b, 11g og 11n.
Med eksplosionen i digitalt indhold, som dagligt skabes, distribueres og efterspørges online, og den fortsatte udbredelse af mobile og opkoblede enheder, stiger behovet for pålidelige trådløse netværk med ekstremt høj ydelse hele tiden. Buffalo’s AirStation WZR-1750H er brugerens sikkerhed for en
- Buffalo har ligget i førerfeltet på trådløs teknologi og leverede de første Draft G og Draft N produkter på markedet, siger Paul Hudson, salgsdirektør for Nordeuropa hos Buffalo Technology.
- At vi nu vil levere en kost-effektiv, high-performance WiFi-løsning som udnytter den kommende 802.11ac-teknologi er endnu et udtryk for Buffalos satsning på innovation, ingeniørkunst og vilje til at give forbrugerne adgang til både de nuværende og fremtidige teknologier i hjemmet og i 'skyen'.
Med fem gigabit Ethernet porte og kombineret PHY throughput på op til 1750 Mbps betyder Buffalos nye router en opgradering af ethvert trådløst netværk og leverer en dækning, som er betydeligt bedre end man får med den nuværende 802.11n-standard.
Ved at kombinere 1.3 Gbps 802.11ac 5 GHz teknologi med den eksisterende 450 Mbps 802.11n 2.4 GHz løsning, kan Buffalo tilbyde brugerne en kompromisløs og fremtidssikret infrastruktur til deres digitale verden.
Sammen med WZR-1750H, planlægger Buffalo at lancere WLI-TX4-1300H, en 802.11ac media bridge, som tillader enhver Ethernet enhed at koble sig på et802.11ac netværk. WLI-TX4-1300H er udstyret med fire gigabit Ethernet porte, og er perfekt til at forbinde pc’er, enheder til at streame medier, spilkonsoller TV og andet underholdningsudstyr til højtydende 1300 Mbps 802.11ac netværk.
Relaterede nyheder
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Aktivt kabel til Thunderbolt løsninger
- • Designværktøjer til system-management af kommunikationssystemer
- • Højtydende og kompakt GNSS modul
- • Wireless baseband processorer i LTE femtoceller
- • Nujira afleverer patent nummer 150
- • Ethernet controller understøtter adskillige protokoller
- • LTE sætter sig stenhårdt på 4G markedet
- • Kompakt chip sørger for antennedeling i 4G smartphones
- • Ambitiøst dansk MIMO-projekt
- • Ultrakompakt GPS receiver kan nu leveres i sample-kvantiteter
- • Ambitiøst samarbejde om cloud-opkoblede M2M-løsninger
- • Mobilnet styrker kommunikationen på Aarhus Universitetshospital
- • GPS modul med SiRFstarIV med ROM
- • Fuldt programerbart GNSS receiver
Seneste nyheder
- • Europæisk chipmarked udvikler sig solidt
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'