
Dataopsamlingsmodul til sensormålinger
National Instruments har introduceret et nyt PXI Express dataopsamlingsmodul, der øger nøjagtigheden og båndbredden i strain-gauge-, tryk-, moment- og lastsensormåle-systemer med et højt kanalantal.
National Instruments (NI) har lanceret et nyt PXI Express baseret NI PXIe-4331 modul, der er det nyeste produkt i NI’s SC Express serie af avancerede dataopsamlingsmoduler (DAQ) med indbygget signaltilpasning.
PXIe-4331 er et højhastigheds otte-kanals samtidigt sampled bro-baseret inputmodul, der er forsynet med signaltilpasning til dynamiske sensormålinger fra strain-gauges og tryk-, moment- og lastsensorer. Det nye modul øger hastigheden for bro-baserede sensormålinger, og giver med det indbyggede PXI Express interface en høj dedikeret båndbredde pr. modul på 250 MByte/sek, som gør det muligt at opbygge store sensormålesystemer med et stort antal kanaler uden at gå på kompromis med sample- eller dataoverføringshastigheder.
PXIe-4331 modulet er udstyret med otte samtidigt samplede analoge inputkanaler med en 24-bit A/D-konverter pr. kanal og en samplehastighed på 102,4 kSamples/sek pr. kanal. For at forbedre målenøjagtigheden og sikre en effektiv støjundertrykkelse er modulet forsynet med antialiasing- og digitale filtre pr. kanal.
Modulet indeholder endvidere en uafhængig programmerbar 0,625 V til 10 V magnetiseringsspænding på hver kanal til fleksibel anvendelse og fejlbeskyttelse. PXIe-4331 modulet har også remote sensing, indbygget programmerbar kvart-, halv- og fuld-broafslutning og shuntkalibrering pr. kanal.
Det nye otte-kanal bro-baserede inputmodul kan opskaleres til et 136 kanal system i et enkelt PXI-chassis og til tusindvis af kanaler, hvis man synkroniserer mange moduler over multiple PXI-chassiser. Modulets samtidig sampling, høje samplehastighed og kanalsynkroniseringsfaciliteter gør PXIe-4331 ideelt til strukturelle testapplikationer som f.eks. materialetræthedstest og kollisions- og slagtest, designvalidering og andre dynamiske test i gængse industrier som f.eks. den automotive industri, fly-, rumfarts- og militærindustrien samt industrier, der udvikler udstyr og systemer til udnyttelse af vedvarende energikilder.
PXIe-4331 modulet leveres med tilhørende NI-DAQmx driversoftware med support til multi-modul opgaver, som gør det nemt for brugeren at synkronisere multiple moduler. Brugeren kan endvidere kombinere PXIe-4331 modulet med en lang række af NI’s hardwareprodukter, inkl. andre SC Express moduler, NI’s X serie DAQ moduler, dynamiske signalopsamlingsmoduler samt mere end 1.500 forskellige former for PXI-baserede I/O-moduler, der findes på markedet i dag. PXIe-4331 integrerer også direkte med NI’s omfattende udvalg af softwareværktøjer, inkl. LabVIEW, LabVIEW Real-Time modulet og datamanagementsoftwaren DIAdem.
SC Express serien af PXI Express baserede dataopsamlingsmoduler giver en øget målenøj-agtighed, en høj dataoverføringshastighed og klassens bedste synkronisering til måling af strain-gauges, bro-baserede transducere, termoelementer og analoge højvolt inputspændin-ger. Med den lille fysiske størrelse, enkle kabelhåndtering og softwarefunktioner til automatisk synkronisering gør SC Express modulerne det let og hurtig for brugeren at opsætte og programmere sensormålesystemer med et højt kanalantal på én enkelt platform.
National Instruments Danmark
Tlf. 45 76 26 00
ni.denmark@ni.com
www.ni.com/lp/sc-express
Relaterede nyheder
- • Brüel & Kjær og Agilent samarbejder om 'voice-over-LTE' testsystemer
- • Svensk institut tilbyder højspændings-impulstest
- • Rohde & Schwarz og Hameg styrker relationerne
- • Tektronix kan teste Thunderbolt
- • High-voltage SourceMeter
- • Agilent klar med realtime oscilloskop med 63 GHz analog båndbredde
- • Signalanalysator til design og verifikation af wireless chips
- • Ny generation af HALT/HASS testsystemer
- • Teknologidag om PXI
- • Test af Bluetooth Low-Energy applikationer
- • Instruments skal sælge Acculogic ATE-udstyr i Norden
- • Software kan teste apparaters standby forbrug
- • Tektronix introducerer nye mixed-signal oscilloskoper
- • Agilent udvider 3000 X-serien med 1GHz-versioner
- • Altoo udvider med ETS Lindgreen
Seneste nyheder
- • Europæisk chipmarked udvikler sig solidt
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'