Seminarer • konferencer
kurser • messer
Send til en ven   Udskriv3/2 2011 kl. 16:00
Send til en ven

Roadshow om test- og måleteknologier

National Instruments vil i begyndelsen af april måned afvikle roadshow, hvor deltagerne kan høre om de seneste udviklingstendenser inden for test- og målesystemer.

Hvis man beskæftiger dig med produktdesign, validering, forskning eller test, er man sandsynligvis meget travlt beskæftiget -  for travlt til at følge med i alle de nyeste teknologier inden for ens ekspertiseområde.

Det vil National Instruments råde bod på: Firmaet inviterer således til 'Test & Measurement Roadshow 2011', hvor deltagerne har mulighed for at blive opdateret med det seneste nye i et komprimeret forløb på 3½ time.

Det vil være muligt at få en viden om automatiserede test- og målesystemer, nøjagtig timing og synkronisering af instrumenter, softwarearkitekturer, distributeret computing til online og offline signalbehandling samt test af indlejrede systemer.

Blandt højdepunkterne kan nævnes:

- Valg af den rette busteknologi til din applikation
- Lær hvordan du opnår en ekstrem nøjagtig timing og synkronisering
- Opbygning af softwarearkitektur, der kan genbruges og har en stor fleksibilitet
- Hvordan multi-core CPU’ere, FPGA’ere og cloud computing påvirker test og måling
- Genbrug af testværktøjer, modeller og simuleringsdata i udviklingsprocessen


Seminarprogrammet afvikles på følgende datoer og lokationer:
 
05/04/2011  08:30  Randers
06/04/2011  08:30  Sønderborg 
12/04/2011  08:30  Hørsholm
12/04/2011  13:00  Hørsholm 

Tilmelding:
http://sine.ni.com/nievents/app/overview/p/eventId/42769/site/nie/country/dk/lang/da/scope/country/location/dk

Forrige1234567891011Næste

Elektronik & Data • Odsgard A/S • Stationsparken 25 • 2600 Glostrup • Tlf: +45 4345 1063