
Digitalt kontrolleret attenuator til audio
That Corporation er klar med SPI styret digital attenuator, der sigter mod en bred vifte af audioapplikationer.
That Corporation har fornyligt introduceret sin THAT5171 SPI styrede digitale attenuator. Den fuldt differentielle kontrol enhed fungerer som en del af en differentiel audio kanal. IC’en er kompatibel med That Corporation’s THAT1570 current-feedback differentielle audio forforstærker.
Kredsløbet opererer med forsyningsspændinger fra ±5V til ±17V, hvilket blandt andet betyder at der kan opereres med input signaler helt op til 22dBu svarende til Line input niveau. Den maksimale 'gain error' - dvs. u-linearitet gennem hele forstærknings spektret er så lavt som ±0,5dB.
For at reducere den såkaldte 'zipper-noise', som er en slags hørbart klik ved det digitale skift af forstærknings niveau, anvendes en zero-crossing detektor, som sikrer at der ikke skiftes forstærkning før signalet er indenfor 5% fra 0 punktet. Endelig indeholder kredsen et differentielt servo forstærker kredsløb, som kan sættes op som en integrator for, at reducere dc offset til mindre end 1,5mV.
THAT5171 kontrolleres via en adresserbar SPI port og har fire general-purpose digitale udgange til styring af blandt andet analoge switches, mute kredsløb, indgangs attenuatorer og LED’er. SPI bussen understøtter read-back således at host softwaren kan holde styr på kredsens korrekte funktion.
Anvendelses mulighederne for THAT5171 er mange og inkluderer blandt andet mikrofon forforstærkere, digitalt styrede instrumentations forstærkere, digitalt styrede differentielle audio forstærkere og digitalt styret audio instrumentering. Sammen med THAT1570 forforstærkeren tilbyder THAT5171 en hidtil uset mulighed for opbygning af en digitalt styret forforstærker for signal niveauer fra mikrofon størrelse og op til line-level input sammen med en overlegen audio kvalitet.
Nærmere oplysninger:
Profusion - Northern Europe, Denmark - tlf. 69 91 80 00
Relaterede nyheder
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • HDMI bridge-IC strømliner HD-konnektiviteten
- • Ny generation af HD Audio systemchips
- • Højt integreret audio codec til mobile devices
- • Low cost 'pico' projektorsystem
- • Samsung lancerer applikationsprocessorer med fire kerner
- • Xilinx lancerer helt nyudviklet designplatform
- • Referencedesign for Bluetooth-baseret trådløst højttalersystem
- • Video i professionel kvalitet over IP-baserede netværk
- • Første JPEG 2000 HD løsning på multicore DSP
- • HiWave udvider familien af BMR højttalerenheder
- • Kompleks systemchips til stadig mere krævende set-top-boxe
- • DAB/DAB+ radioer med Bluetooth-baseret audiostreaming
- • Samarbejde om ny type af 'smarte' fjernbetjeninger
- • Ultrakompakt farve HD kameramodul
Seneste nyheder
- • Europæisk chipmarked udvikler sig solidt
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'