
Trådløse moduler til WiFI, Bluetooth og FM
Electronic Direct indgår distributionsaftale med Jorjin Technologies fra Taiwan, der fremstiller trådløse moduler.
Distributøren Electronic Direct har underskrevet en kontrakt om europæisk distribution og support med den taiwanesiske producent af trådløse moduler - Jorjin Technologies.
Jorjin technologies er en vigtig modul partner for mange store trådløse IC producenter og understøtter chipsæt fra TI, Realtek, Ralink, Renesas og Ember.
Jorjins produkter giver brugeren komplette high-performance, omkostningseffektive, trådløse løsninger, så der kan fokuseres på produktudvikling, time-to-market og trådløs funktionalitet i henhold til de krav, der gælder i den enkelte applikation.
Firmaet har everet mere end 100 millioner SIP moduler til primært bærbare enheder - blandt andet til mobiltelefonmarkedet og andre områder indenfor konsumer markedet.
En af vækstparametrene hos Jorjin er deres store fokus på software support, og man tilstræber i den forbindelse, et øget samarbejde med de mange innovative virksomheder, der findes i Europa.
Desuden kan man via et nært samarbejde med en række EMS virksomheder, tilbyde volumen produktion, hvor dette ønskes - inklusive hardware, software, plastik indkapsling og generel montage. Udover standard versioner tilbyder man også volumen produktion af kundespecifikke varianter – sågar til det automotive marked.
Blandt Jorjins produkter finder man WG7310-0A, som er et trådløst SIP modul, der udgør en ideel platform i appliaktioner, hvor man ønsker nem adgang til trådløs kommunikation. Med en størrelse på kun 10x10x1,4 mm, er WG7310 et af de mindste moduler på markedet, som indeholder WIFI, Bluetooth og FM.
Med Texas’ WL1271 chipsæt understøttes IEEE 802.11b/g/n og BT 2.1+EDR & FM eller med WL1270 udelukkende IEEE 802.11b/g/n. Interface kan være SDIO, SPI eller E-HPI 8/16 bit.
Understøttede operativsystemer er Android, Linux og WinCE baseret på processorer fra TI, Freescale, Samsung, Marvell, Tele chip og Nvidia. Der er et evalueringskit tilgængelig.
Electronic Direct GmbH
tlf. 45 88 88 98
www.electronic-direct.dk
Relaterede nyheder
- • Imec demonstrerer 60GHz transceiver med 7Gbit/s datahastighed
- • WiFi devices til sensornetværk
- • 2,4 GHz transceiver sætter ny 'low power' rekord
- • Ny generation af RFID reader-chips
- • Avnet-Memec lancerer ny generation af NFC-løsninger
- • RFID chip med integreret temperatursensor
- • Programmerbar toolkit gør det let at realisere forskellige trådløse protokoller
- • Fuldt kvalificeret Class 2 Bluetooth modul
- • Nu er der 600 certificerede Z-Wave produkter
- • Samsung og FeliCa Networks i NFC-samarbejde
- • RTX klar med ultrakompakt WiFi modul
- • Bluetooth og WiFi integreres i baseband processorerne
- • Bluetooth teknologi til trådløse tags
- • Wireless chips med op til fem forskellige radioer
- • Starterkit skal gøre det lettere at integrere RFID teknologi i produkterne
Seneste nyheder
- • Europæisk chipmarked udvikler sig solidt
- • Kontron satser stort på den nyeste Intel Core i7 processorteknologi
- • LG demonstrerer 55 tommer OLED tv i Europa
- • Exova Metech tilbyder nu kalibrering af ESD pistoler
- • Mouser udbygger med leverandør af antenner til M2M applikationer
- • EBV-magasin om funktionel sikkerhed
- • Bluetooth audiomodul til trådløse højttalersystemer
- • Techno-Matic i nyt forretningsområde
- • Årets Elektropris er uddelt
- • Første SAR A/D-konverter med SPICE model
- • Premier Farnell får ny chef
- • Step-down konverter opererer med 96 procent effektivitet
- • Maxwell Technologies hos Digi-Key
- • Højeffektive DC/DC-konvertere i brick-format
- • Farnell udvider med GNSS/GPS receivere
- • Fuld HD LCD-modul med stor betragningsvinkel
- • Ny teknologi skræmmer fugle væk fra markerne
- • Silicon Labs køber 2,4 GHz specialisten Ember
- • Touch platform emulerer fysiske trykknapper
- • AMD udvider APU platformen med ny R-serie
- • Ericsson klar med ny generation af powermoduler
- • Første 4 Gbit LPDDR'er i 20nm teknologi
- • SemiSouth sampler første 650V SiC JFETs
- • Digi-Key i globalt samarbejde med t-Global Technology
- • austriamicrosystems bliver til 'ams'