Vedvarende energi, elbiler og smart grid øger behovet for grid simulatorer
SPONSORERET INDHOLD: ITECH's nye serie af regenerative grid simulatorer gør det økonomisk overkommeligt for virksomheder, der arbejder med VE løsninger, at etablere eget AC net.
Del artiklen på
IT7900P serien fra ITECH er en attraktiv løsning til simulering af AC nettet på grund af den kompakte udformning (15 kVA i kun 3u højde) og den attraktive pris.
ITECH's nye IT7900P serie af regenerative grid simulatorer opfylder behovet for test af systemer der skal tilkobles elnettet. Blandt andet invertere, batterilagringssystemer, ladere til elbiler og andre elektriske køretøjer, smart grid løsninger og meget andet. Udover at være grid simulator, har den også komplet "AC Load" funktionalitet, som tillader yderligere test af produkter. Desuden er den også en DC forsyning og load.
Den leverer op til 15 kVA i 3u højde og kan stakkes og kobles parallelt til løsninger op til 165 kVA i et rack. Flere rack kan kobles sammen til løsninger på næsten 1 MVA. At den er opbygget som en regenerativ enhed betyder, at effekten som optages leveres tilbage til nettet. Resultatet er en voldsomt besparelse af forbrugt energi. Desuden er det en af årsagerne til det kompakte design.
For at teste udstyr som leverer effekt til nettet kræves en række test i henhold til standarder defineret af blandet IEC. Desuden vil en producent sikre sig, at løsninger klarer udfald af nettet og andre hændelser som fasespring, frekvens variationer og harmonisk indhold uden at det påvirker produktet.
For at kunne udføre sådanne test kræves en grid simulator, som emulerer det normale elnet. Den er opbygget som en 4-kvadrant AC forsyning hvilket betyder, at den både kan levere og optage effekt med dynamiske ændringer af forholdene.
Mange systemer kræver test med en grid simulator
Behovet for vedvarende energi har skabt et behov for en række systemer og løsninger, som alle kræver test med en grid simulator.
Invertere til solpaneler, ladere til elbiler og andre elektrisk køretøjer, energi lagringssystemer hvor store batterilagre opsamler energien når ellen er billig og leverer tilbage til nettet når prisen er høj, er blot nogle få af de mange systemer som kræver test ved tilkobling til elnettet.
Dertil kommer Smart Grid, som er et elnet opbygget med automation, IT systemer og kommunikation, så energien styres og forbruget begrænses, så det tilpasses den tilførte effekt. Det sker helt ned til den enkelte forbruger. For at implementere sådanne løsninger, kræves en høj grad af test og simulering, som involverer grid simulatorer.
IT7900P serien kan sammenkobles og levere effekter op til 960 kVA
Fuld 4-kvadrant effektforstærker til PHIL simulering
Power Hardware in-the-loop (PHIL) dækker over et system som integrerer hardwaren med softwaremodeller i et simuleringssystem. Simuleringen sker ved fuld effekt. Ved at bruge software til at simulere det faktiske elektriske net, sikrer PHIL-test, at ny hardware fungerer med elnettet ved faktiske effektniveauer, før de installeres i nettet. Sådanne PHIL systemer opbygges med en grid simulator og simulerings software.
IT7900P kan fungere som en 4-kvadrant effektforstærker og derved indgå i et PHIL system. Med et digitalt interface eller et analogt standardsignal kan signalet forstærkes uden forvrængning til et reelt effektforløb. Responstiden er mindre end 200 us.
IT7900P serien kan indgå i en PHIL løsning til simulering af elnettet
Anti-islanding test mode
Anti-islanding er et forløb som opstår, hvis udstyr tilsluttet elnettet mister forbindelsen. Systemet vil stadig forsøge at levere, men kan ikke komme af med energien. Hvis ikke man sikrer sig at udstyret hurtigt lukkes ned, kan der opstår situationer, som kan ødelække udstyret, eller skabe personfarlige situationer. Dette testes ved en "Anti-Islanding Test". IT7900P har indbygget en speciel test mode som simulerer sådanne situationer.
Komplet load funktionalitet og både AC og DC test til en attraktiv pris
IT7900P serien har udover grid simulator funktionen også komplet AC og DC load funktionalitet. Så avancerede forsøg med belastning af udstyr kan foretages. Desuden kan systemet køre i DC mode, så det kan anvendes til test af eksempelvis batterier. Det betyder, at man i tilgift går en komplet DC effekt forsyning og en DC load.
Af andre funktioner kan nævnes indbygget power analysator, programmerbar udgangsimpedans og avanceret analyse af harmonisk indhold og trend analyser.
På grund af det kompakte design med brug af silicium carbid teknologi, leveres IT7900P til en meget konkurrencedygtig pris. Desuden betyder den regenerative load, hvor energien sendes tilbage til nettet, at der spares mange penge ved anvendelsen af udstyret.
(Billedtekst) IT7900P har indbygget en avanceret Power Analysator og programmerbar udgangsimpedans.
Kontakt Altoo for mere information om IT7900P serien eller andre power løsninger.
Altoo Measurement Science ApS
Agern Allé 24, Bygning 3 st
DK-2970 Hørsholm
Telefon (+45) 45 80 12 15
E-mail: kunde.service@altoo.dk
Web: www.altoo.dk