'Nyetablerede' Onics fokuserer på avancerede white label platformeKarsten Ries er CEO i Onics.

'Nyetablerede' Onics fokuserer på avancerede white label platforme

Danske Develco Products og norske Datek Smart Home lancerer nyt fælles 'brand' - Onics - der tilbyder white label produkter inden for bl.a. 'connected living' applikationer.

Den danske IoT-leverandør Develco Products og det norske selskab Datek Smart Home har lanceret et ny fælles brand kaldet Onics. 

Onics er mere end blot et nyt navn, fremhæver de to partnere: Det er kulminationen på årtiers samlet erfaring inden for udvikling af førende IoT-hardware og cloud-software. Onics leverer en avanceret white label-platform til udbydere inden for pleje og sikkerhed samt komplette end-to-end-løsninger inden for forsikring og energi til visionære løsningsudbydere i hele Europa og Nordamerika.

Lanceringen af det nye brand sker i forlængelse af Develco Products’ opkøb af Datek Smart Home i oktober 2024.

- Ved at forene begge virksomheders styrker sætter Onics en ny standard for innovation og det forbundne liv – og gør avancerede IoT-løsninger tilgængelige, pålidelige og meningsfulde. Onics leverer løsninger, der let kan integreres i eksisterende økosystemer, og som giver vores kunder mulighed for at udnytte nye forretningsmuligheder med forbundet teknologi, siger Karsten Ries, CEO i Onics.

Hvorfor Onics – og hvorfor nu?

Stigende energipriser, klimaforandringer, en aldrende befolkning og digitale forbrugerforventninger stiller nye krav til løsningsudbydere. Men innovation kan være kompleks og dyr at bringe til markedet. Onics løser udfordringen ved at tilbyde fremtidssikrede teknologiplatforme, der hurtigt kan skaleres. 

Med dybdegående ekspertise inden for både hardware og software leverer Onics alt fra sensorer og gateways til cloud-platforme, bruger-apps og managed services. Virksomhedens white label-tilgang giver kunderne fuld fleksibilitet til at bygge og brande deres egne løsninger i tæt samarbejde med eksperterne fra Onics.

Fra teknologi til reel værdi

Løsningerne fra Onics handler om mere end bare forbindelse, understrege det- Inden for energi hjælper Onics brugere med at optimere energiforbrug og flytte det til 'grønnere' tidspunkter. Inden for forsikring hjælper Onics med at reducere skader fra vand og brand gennem intelligent detektion. Og inden for pleje muliggør Onics diskret monitorering, der understøtter tryghed og uafhængighed.

- Vores mission er at forenkle hverdagen, beskytte dét, der betyder mest, og muliggøre en mere bæredygtig fremtid. Vi er stolte af at samle vores teams, platforme og kompetencer under ét navn. Og vi er kun lige begyndt, tilføjer Karsten Ries. 

Onics har hovedsæde i Aarhus med repræsentation i Norge, Storbritannien, Tyskland og Holland.

10/4 2025
  • Det europæiske komponentmarked fortsætter den stærke vækst i 2026

    Det europæiske komponentmarked fortsætter den stærke vækst i 2026

    branche-og-teknologi ›Den europæiske DMASS-organisation melder om fortsat stærk vækst i tredje kvartal af 2026, der ligger hele 42,2 procent over omsætningen i samme periode af 2025 (in english).
  • AI har løftet produktiviteten i tre ud af fire virksomheder

    AI har løftet produktiviteten i tre ud af fire virksomheder

    branche-og-teknologi ›AI er på blot ét år rykket markant længere ind i it-virksomhedernes centrale arbejdsprocesser, og tre ud af fire svarer, at AI har forbedret virksomhedens produktivitet og effektivitet. Det viser nye tal fra IT-Branchens IT-Barometer 2026.
  • Texas Instruments markerer 70 års tilstedeværelse i Europa

    Texas Instruments markerer 70 års tilstedeværelse i Europa

    branche-og-teknologi ›Texas Instruments har nu være aktive i Europa i 70 år. Det markerer firmaet - og nogle af firmaets nøglekunder - bl.a. på electronica 2026 i München (in english).
  • E&D nr. 7 er nu på gaden

    E&D nr. 7 er nu på gaden

    branche-og-teknologi ›Elektronik & Data nr. 7, 2026 er nu på gaden, og bladet kan også læses og downloades på vores hjemmeside.
  • Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

    Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

    branche-og-teknologi ›Nye faciliteter på DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder.
  • Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

    Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

    branche-og-teknologi ›Ny kortlægning af det danske AI-landskab viser, at der lige nu sker et boom i antallet af virksomheder, der arbejder med AI. Og væksten er især drevet af mindre virksomheder.
  • DigiKey med mange electronica-aktiviteter

    DigiKey med mange electronica-aktiviteter

    branche-og-teknologi ›DigiKey deltager på electronica 2026, der afholdes i München den 10. - 13 november, hvor det bliver muligt for besøgende at høre nærmere om DigiKey's aktiviteter og services på det vigtige europæiske marked (in english).
  • AI splitter PCB-industrien i to

    AI splitter PCB-industrien i to

    branche-og-teknologi ›Ny rapport fra Yole Group analyserer PCB-industrien, der er opdelt i to hele forskellige segmenter: Et 'commodity' segment, der omsætningsmæssigt står næsten stille, samt et AI-drevet segment i kraftig vækst (in english).