Dansk leverandør af indendørs navigation til Google’s største event

Fra den 8. - 10. marts 2017 afholdes Google Next 2017 i San Francisco. Med forventede 10.000 deltagere og over 200 sessions, bliver Google Next det største enkeltstående event, Google nogensinde har afholdt.

Fra den 8. - 10. marts 2017 afholdes Google Next 2017 i San Francisco. Google Next er målrettet mod udviklere, partnere, kunder og IT-beslutningstagere, der har interesse i fremtiden inden for Google Cloud teknologi, og der forventes 10.000 deltagere.

Eventet afholdes på to hovedlokationer: Google Moscone Center og the Marriott Hotel i San Francisco. For at give de besøgende den bedst mulige oplevelse til eventet, vil Google integrere indendørs navigation i deres officielle web app - og valget er faldet på danske MapsPeople som leverandør. 

Det tætpakkede program gør og et stort antal stande gør, at det kan være en udfordring for deltagerne at nå rundt til alle de sessions, code labs og stande, de gerne vil under konferencen.

Med MapsPeople’s indoor navigation løsning, kan deltagerne søge på specifikke begivenheder og lokationer inden i bygningerne og tilføje dem til deres eget personlige eventprogram. Fordi MapsIndoors er bygget med Google Maps, er overgangen fra den udendørs navigation, vi kender, og ind i bygningerne helt usynlig. Brugeren kan få vist en rute fra sit hotel og hele vejen ind til et specifikt auditorium eller en stand i en af de to event-venues. Denne funktionalitet er især vigtig, da eventet finder sted på to forskellige lokationer i San Francisco.

- Vi er stolte af og glade for, at vi er valgt som officiel leverandør til Google Next 2017. Vi får endnu engang mulighed for at give et stort antal potentielle kunder vores løsning i hånden, så de kan opleve, hvordan indendørs navigation, MapsIndoors, kan gøre besøget op en messe meget mere effektivt. Og så er der altid en stor værdi i at blive anerkendt af Google, siger Jonas Berntsen, CCO i MapsPeople.

28/2 2017
  • AI-encoding skal løse videoovervågningens største flaskehals

    AI-encoding skal løse videoovervågningens største flaskehals

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Hikvision og asmag.com har gennemført en undersøgelse, der bl.a. viser, at der er store forventninger til, at ny komprimeringsteknologi (Guanlan Encoding) kan reducere udgifterne til hardware og netværk.
  • Nordic bringer edge AI til batteriforsynede Wi-Fi enheder

    Nordic bringer edge AI til batteriforsynede Wi-Fi enheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nordic Semiconductor præsenterer nRF71 serien af SoCs, der på én chip kombinerer ultra-low-power Wi-Fi, Bluetooth Low Energy (LE), Thread og edge AI (in english).
  • Nordic Semiconductor demonstrerer Bluetooth High Data Throughput (HDT)

    Nordic Semiconductor demonstrerer Bluetooth High Data Throughput (HDT)

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Bluetooth High Data Throughput (HDT) repræsenterer en væsentlig udvidelse af Bluetooth Low Energys kapacitet ved at øge den maksimale overførselshastighed med næsten en faktor 4 (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter smart-home enheder

    STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter smart-home enheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-smart-home-enheder med personaliseringstjenesten ST MatterConnect. der kan indlæse kundens legitimationsoplysninger for enheden på ST-fabrikken før afsendelse, hvilket reducerer kompleksiteten.
  • eBook hjælper designere med at forberede sig til CRA

    eBook hjælper designere med at forberede sig til CRA

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I samarbejde med Microchip har Mouser udarbejdet en eBook, der kan hjælpe udviklere af embedded løsninger med at forberede sig på overholdelse af kravene i 'Cyber Resilience Act' (in english).
  • TDC Erhverv styrker kundernes beredskab med europæisk satellitkommunikation

    TDC Erhverv styrker kundernes beredskab med europæisk satellitkommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat.