Intelligent 'honningkrukke' vinder IT SpecialeprisVinder af IT Specialeprisen 2025, Artur Rüffers

Intelligent 'honningkrukke' vinder IT Specialepris

Højintelligent forsvarssystem, der ved hjælp af AI og store sprogmodeller narrer angribere i cyberspace, udløser årets IT Specialpris fra DI Digital og IDA IT.

Hver dag rettes der utallige og veltilrettelagte cyberangreb mod virksomheder, offentlige myndigheder og privatpersoner. Det sætter store krav til cybersikkerhed, og ikke mindst til de værktøjer som forsvarssiden har til rådighed.

Mange virksomheder, organisationer og regeringer, der ønsker at overvåge og beskytte deres netværk, anvender såkaldte honeypots til at opdage og overvåge cybertrusler ved at simulere en attraktiv målgruppe for angribere. Når en angriber tror, at de har fundet et sårbart system, fanger honeypot’en deres handlinger og opdager, hvordan de opfører sig og fungerer.

Årets vinder af IT Specialpris, Artur Rüffers fra DTU, har med specialet 'One Honeypot to Rule Them All' i både teori og praksis kastet sig over næste generation af 'honningkrukker'.

Ved hjælp af AI-generede sprogmodeller har han på fornemste vis lavet en LLM (Large Language Model) honeypot. Modsat de traditionelle honeypots kan de nye simulere realistisk interaktion med angriberen ved at svare naturligt på kommandoer, generere kontekstafhængige svar i stedet for faste reaktioner og tilpasse sig løbende, så angriberen tror, de taler med et rigtigt system.
Ifølge Bo Wiberg, der er teamleder i DI Digital, er vinderprojektet vigtigt på flere områder.

- Vi lever i en tid, hvor der ikke er udsigt til at cybertruslen på nogen måde bliver mindre. Derfor er det afgørende, at vi har unge, der er med til at finde løsninger, der kan styrke vores cybersikkerhed, siger han.

Der er i dag en udtalt mangel på it-talenter, og at mange virksomheder har svært ved at finde kvalificeret it-arbejdskraft. Derfor håber Niels Adler-Nissen fra Ingeniørforeningens fagtekniske selskab IDA IT, at Artur Rüffers arbejde kan inspirere endnu flere til at søge mod it-uddannelserne.

- Skal Danmark og Europa kunne stå på egne ben og være i stand til at opnå digital suverænitet og en høj grad af sikkerhed, har vi brug for flere som Artur, og det arbejde han har udført, påpeger Artur Rüffers.

Med prisen til Artur Rüffers fra DTU følger et beløb på 25.000 kroner fra DI Digital og IDA IT. Hans speciale One Honeypot to Rule Them All (OHRA) vil desuden blive præsenteret på den 30. Nordiske Konference om Sikkerhed i IT-systemer (NordSec) 2025 i Tartu, Estland og bliver publiceret i Springer LNCS (Lecture Notes in Computer Science).

11/11 2025
  • AI-encoding skal løse videoovervågningens største flaskehals

    AI-encoding skal løse videoovervågningens største flaskehals

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Hikvision og asmag.com har gennemført en undersøgelse, der bl.a. viser, at der er store forventninger til, at ny komprimeringsteknologi (Guanlan Encoding) kan reducere udgifterne til hardware og netværk.
  • Nordic bringer edge AI til batteriforsynede Wi-Fi enheder

    Nordic bringer edge AI til batteriforsynede Wi-Fi enheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nordic Semiconductor præsenterer nRF71 serien af SoCs, der på én chip kombinerer ultra-low-power Wi-Fi, Bluetooth Low Energy (LE), Thread og edge AI (in english).
  • Nordic Semiconductor demonstrerer Bluetooth High Data Throughput (HDT)

    Nordic Semiconductor demonstrerer Bluetooth High Data Throughput (HDT)

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Bluetooth High Data Throughput (HDT) repræsenterer en væsentlig udvidelse af Bluetooth Low Energys kapacitet ved at øge den maksimale overførselshastighed med næsten en faktor 4 (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter smart-home enheder

    STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter smart-home enheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›STMicroelectronics forenkler autentificering af Matter-smart-home-enheder med personaliseringstjenesten ST MatterConnect. der kan indlæse kundens legitimationsoplysninger for enheden på ST-fabrikken før afsendelse, hvilket reducerer kompleksiteten.
  • eBook hjælper designere med at forberede sig til CRA

    eBook hjælper designere med at forberede sig til CRA

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I samarbejde med Microchip har Mouser udarbejdet en eBook, der kan hjælpe udviklere af embedded løsninger med at forberede sig på overholdelse af kravene i 'Cyber Resilience Act' (in english).
  • TDC Erhverv styrker kundernes beredskab med europæisk satellitkommunikation

    TDC Erhverv styrker kundernes beredskab med europæisk satellitkommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TDC Erhverv bliver den første danske teleoperatør til at integrere europæiske satellitforbindelser i en samlet netværksløsning til virksomheder og offentlige myndigheder. Det sker i samarbejde med Eutelsat.