Delfi og Protec sammenlægger produktionen

Delfi Electronics og Protec Electronics i Sønderborg etablerer produktionssamarbejde.

Elektronikvirksomhederne Delfi Electronics og Protec Electronics i Sønderborg sammenlægger produktionen. Det betyder, at der kan tilbydes flere forskellige løsninger til eksisterende og nye kunder. Det skal bringe den samlede omsætning op i nærheden af 55 mio. kr.

Den samlede medarbejderstab på ca. 50 fortsætter uændret. Protec Electronics med direktør Klaus Loklindt Jensen i spidsen, bliver et selvstændigt selskab i den internationale Delfi Group, hvori Delfi Electronics indgår sammen med produktions- og salgsselskaber i Kina og Tyskland.

- Protec er en virksomhed, der har specialiseret sig i mindre serier til hjemmemarkedet, mens Delfi håndterer større serier til eksport. Det vi nu gennemføre betyder, at Protec kan tilbyde kunderne flere løsninger, med afsæt i den specialviden vi har opbygget. Kunden ved hvad de vil ha’ -  vi ved hvordan det kan produceres mest hensigtsmæssigt, siger Klaus Loklindt Jensen, der i det nye produktionssamarbejde fortsætter om key account manager og kundeansvarlig.

Klaus Loklindt Jensen etablerede Protec Electronics i 1987 og virksomheden har til huse på Damgade 71 i Sønderborg.

-Jeg er overbevist om, at både kunderne og vi vil opleve mange positive synergier, så vi ser lyst på fremtiden og de muligheder, der er i markedet, siger Vice President i Delfi Group, Hans Chr. Pedersen.

Elektronikproduktionen fortsætter både hos Protec på Damgade og hos Delfi på Augustenborg Landevej i Sønderborg.

25/3 2013