Presto Engineering køber GFMicro

Presto Engineering, der har hovedkvarter i Frankrig og bl.a. ASIC-designaktiviteter i Danmark, har købt engelske GFMicro (UK) og cementerer dermed positionen som en førende europæisk aktør inden for ASIC-design og -produktion.

ST klar med industriens første Matter NFC-chip

ST klar med industriens første Matter NFC-chip

STMicroelectronics præsenterer markedets første NFC-chip, der understøtter den nye Matter 1.5 smart-home netværksspecifikation og er klar til integration i alle typer af smart-home enheder (in english).

Microcontrollere på vej ind i ny vækst-cycle

Microcontrollere på vej ind i ny vækst-cycle

Analysefirmaet Yole har netop frigivet opdaterede analyser af microcontroller (MCU) markedet, der er domineret af Infineon Technologies, NXP, Renesas og STMicroelectronics med en samlet markedsandel på næsten 70 procent (in english).

EnSilica indgår licensaftale med Codasip

EnSilica indgår licensaftale med Codasip

Codasip, der tilbyder RISC-V CPU'er med omfattende funktions- og cybersikkerheds-funktioner, præsenterer licensaftale med EnSilica, som vil benytte Codasip IP i firmaets nye standardprodukter (in english).