Prevas ansætter ny projektleder i Aarhus

Prevas ansætter ny projektleder i Aarhus

Prevas har ansat Kim Stenild som projektleder med fokus på specielt automatiserede testsystemer.

Prevas har ansat projektleder, Kim Stenild, til kontoret i Aarhus, hvor han har ansvaret for projekter indenfor især automatiserede testsystemer, og udviklingsprojekter, som bla. bygger på Prevas’ professionelle tilgang til industriel Linux.

Kim Stenild har mange års erfaring i international projektledelse indenfor SW, HW og teknologiudvikling fra alle faser af et projekt, deriblandt planlægning, kunde- og leverandørforhandlinger, kontraktstyring, risk og change management, ressourcestyring og budgetplanlægning. Han er uddannet Elektroingeniør fra Aarhus Teknikum i 1979.

- Jeg har stor respekt for specialisternes viden og evner på specifikke områder, og ser det som én af mine opgaver at være sparringspartner for at sikre en optimal udnyttelse af denne specialviden til at lede projektet frem mod det ønskede resultat, siger Kim Stenild.  

Ansættelsen sker dels for at dække det øgede behov for projektledelse af Prevas’ udviklingsprojekter, og dels fordi Prevas oplever en øget interesse for at effektivisere produktions- og udviklings¬test af elektronikprodukter ved anvendelse af automatiske testanlæg f.eks. baseret på National Instruments LabVIEW og TestStand platforme.

Kim Stenild kommer til Prevas fra en lignende stilling hos Homatic Engineering.
14/4 2015