Dansk radio-brik sporer håndværkerens værktøj

Dansk radio-brik sporer håndværkerens værktøj

Nanolink har udviklet en lille grøn identifikations-brik, der hjælper håndværkeren med at finde det grej han skal bruge. Brikken monteres på værktøj og andet materiel og sender et radiosignal til Nanolink-app’en på håndværkerens mobiltelefon.

Nanolink har udviklet en lille grøn brik, der hjælper håndværkeren med at finde det grej han skal bruge. Brikken monteres på værktøj og andet materiel og sender et radiosignal til Nanolink-app’en på håndværkerens mobiltelefon. Nu ved han, hvor på byggepladsen grejet befinder sig. Det sparer tid og øger effektiviteten.

Nanolink vil være verdens bedste til digital sporing af værktøj. Allerede nu bruger flere end 200 virksomheder den grønne Nanolink-brik, fra den lille håndværksmester til nogle af Danmarks største entreprenørvirksomheder. De har alle forstået, at trådløs værktøjssporing er uundværlig, hvis man vil udføre sit job optimalt. F.eks. har Danmarks største VVS-grossist Brødrene Dahl netop lanceret en materielsporings-app, udviklet sammen med Nanolink.

Næste skridt for Hedensted-virksomheden er at ekspandere, både til udlandet og til andre sektorer end håndværksbranchen, så som industri og hospitaler.

InnovationsAgenterne har bistået Nanolink med teknologisk viden og vejledning.

Skal blive endnu bedre

- Vi har store ambitioner: Vi vil tilbyde verdens bedste teknologi til værktøjssporing, forklarer Klaus Meldgaard Keith, CTO i Nanolink
.
- Allerede nu er vores radio-brik super-robust, har en rækkevidde på op til 100 meter og kan køre 4 år uden batteriskift. Men vi vil gerne gøre den endnu bedre. Derfor arbejder vi på at udvikle en ny version af brikken og her har InnovationsAgenterne hjulpet os videre.

InnovationsAgent Kai Ormstrup Jensen supplerer:
- Nanolink fortalte mig om nogle af de tekniske udfordringer man stod med. Det handlede bl.a. om den optimale kombination af batteri og printplade, plus en antenne med højest mulig sendestyrke og lavest muligt energiforbrug. Det er spændende at blive inddraget så tidligt i et udviklingsforløb og jeg kunne hjælpe Nanolink med at finde en gruppe eksperter, der hurtigt kunne guide dem i den rigtige retning. Det var specialister inden for elektronik-komponenter, antenneteknologi og plastmaterialer, og de har hjulpet Nanolink med at evaluere forskellige tekniske løsninger og har bistået virksomheden i at tage de rigtige valg og beslutninger undervejs i udviklingsprocessen.

Klar om et år

Klaus Meldgaard Keith understreger, at denne eksperthjælp har været meget vigtig for Nanolink.

Han forventer, at den nye version af den grønne radio-brik er klar i slutningen af 2018. Den vil anvende ny batteriteknologi og få længere batterilevetid, dens rækkevidde vil øges fra 100 til 200 meter og den bliver endnu mere robust end hidtil.

Ifølge Klaus Meldgaard Keith har eksperthjælpen formidlet af InnovationsAgenten været afgørende for, at Nanolink kan indfri disse høje ambitioner inden for forholdsvis kort tid og med begrænsede ressourcer til rådighed.

Den grønne radio-brik fra Nanolink anvender en særlig variant af den trådløse kommunikations-teknologi Bluetooth og kan derfor kommunikere med de to mest udbredte styresystemer til smartphones, iOS og Android. Håndværkerens mobiltelefon fanger signalet fra brikken og kan derefter via GPS finde det eftersøgte materiel, eller vise en liste over andet materiel i nærheden. Nanolink-serveren kan også tilgås fra PC og tablet, så alle i virksomheden, uanset hvor man er, får det fulde overblik over hvor alt registreret materiel befinder sig. Man kan også oprette en serviceplan for hvert enkelt stykke værktøj, så man får en automatisk påmindelse, når det er tid til service.

11/1 2018
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.