DI: Markant stigende trussel om ødelæggende cyberangrebDigitaliseringspolitisk chef Andreas Holbak Espersen, Dansk Industri

DI: Markant stigende trussel om ødelæggende cyberangreb

Ny trusselvurdering fra Center for Cybersikkerhed viser, at trusselniveauet for destruktive cyberangreb er vokset markant.

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen har fremlagt en ny trusselvurdering fra Center for Cybersikkerhed, der viser, at trusselniveauet for destruktive cyberangreb er vokset markant.

- Det er en dybt alvorlig situation, når center for cybersikkerhed hæver trusselsniveauet for destruktive cyberangreb fra lav til middel. Det betyder, at der er øget risiko for at virksomheder, og centrale, kritiske funktioner i vores samfund kan blive ramt og lagt ned af cyberangreb, siger digitaliseringspolitisk chef Andreas Holbak Espersen, Dansk Industri.

Trusselvurderingen er vokset fra lav til middel, hvilket ifølge centrets definition viser, at sandsynligheden for et angreb er vokset fra 10-40 procent til nu 40-60 procent.

- Vi har kunnet se det komme, set i lyset af niveauet af krig og geopolitiske spændinger, og vores medlemmer oplever også i stigende grad forsøg på angreb, og et behov for vejledning på området.

Ødelæggende angreb

Destruktive cyberangreb er ifølge DI lige en tand værre end gængs hacking, fordi her er målet for en fjendtlig aktør at ødelægge mest muligt og ikke bare tage en virksomheds data som gidsel for at få løsepenge.

Det kan f.eks. være at slette eller overskrive data eller i yderste instans at lukke for kritisk infrastruktur som el, vand, varme etc.

- Rapporten skriver at russiske statslige hackere sandsynligvis vil vælge et bredt udsnit af mål i samfundsvigtige sektorer. Truslen gælder altså for hele Danmark og mange typer af virksomheder i forskellige sektorer, siger Andreas Holbak Espersen.

- De ondsindede aktører er ligeglade hvem de rammer, alle der er sårbare er mål, og formålet er at påvirke befolkning og svække opbakningen til Ukraine, skriver rapporten. Det handler altså om at være godt forberedt og sørge for at være opmærksom på de sårbarheder man har. Det er ikke kun særligt væsentlige virksomheder, der er i hackernes søgelys.

Alle har en rolle

- Det skal vi forholde os til – private og offentlige aktører – vi har alle en rolle at spille, når det gælder om at styrke vores sikkerhed. Det er vigtig at myndigheder i dag stiller sig frem og dele viden om trussel. Videndeling om sårbarheder, hændelse og best-pratice for hændelse håndtering er vigtigt. Mere af det.

- Det er afgørende med vejledning til f.eks. virksomhederne fra Center for cybersikkerhed om, hvordan man forebygger, opdager og håndtere angreb. Så rigtig fint med one-pageren der er offentliggjort i dag. Når det er sagt, så er der behov for at gøre mere for at beskytte SMV’erne. Det er derfor, at DI fortsat kæmper for at få etableret en såkaldt SMV-CERT – en slags alarmcentral - , der kan sætte ind og vejlede de mindre virksomheder, som udgør rygraden af hele vores digital samfund.

Venter på NIS2

- Den trussel vi står overfor i dag understreger behovet for en hurtigt og effektiv implementering af de skærpede EU-krav i NIS2-direktitvet. NIS2 er allerede blevet forsinket, og for at lykkedes med at hæve sikkerhedsniveauet, har vi nu brug for at der kommer klarhed omkring kravene og god/praksisnær vejledning fra myndighedernes side af. Imens vi venter på en dansk lov, så opfordre vi virksomhederne til, at bruge værktøjer som D-mærket, der hjælper virksomheder med at bliver klar, siger Andreas Holbak Espersen.

6/6 2024
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.