EMC-fri dataoverførsel med Ethernet mediekonverter

EMC-fri dataoverførsel med Ethernet mediekonverter

Med den nye Ethernet mediekonverter FL MC EF 660 SCRJ fra Phoenix Contact er det nu også muligt at benytte HCS/PCF lyslederteknologi som kommunikationsmedie.

Med den nye mediekonverter FL MC EF 660 SCRJ fra Phoenix Contact er det nu også muligt at bruge HCS/PCF lyslederteknologi. Den optiske dataoverførsel via lysleder er fri for elektromagnetisk støj og yder komplet elektrisk isolation på netværket. Derfor passer den godt til Ethernet opgaver i industrien, hvor data skal overføres over kortere afstande.

SC-RJ stikket, der er specifikt udviklet til PROFINET, gør det muligt selv at montere det uden specialist kendskab. Enhederne, som er overførselstransparente, har en kort forsinkelsestid (latency) på 60 ns. Det er især en fordel i tidskritiske Ethernet protokoller.

Udover flere diagnose LED'er har mediekonverterne LFPT (Link Fault Pass Through) funktion. Det sikrer permanent overvågning af tilslutningen. Hvis et link tabes, kan redundansmekanismerne omgående aktiveres på samme måde som ved en ren RJ 45 forbindelse.

Den integrerede lyslederdiagnose indikerer lyslederforbindelsens kvalitet på fronten af modulet ved hjælp af et LED søjlediagram. Derudover har modulet to potentialefri udgange for at give fejlmeddelelse til plc'en ved fejl eller for lav systemreserve (dårlig forbindelse på fiber).

28/3 2019
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.