Erhvervspark opbygger LoRa kommunikationsnetværkLeif Herner leder af BusinessPark Struer.

Erhvervspark opbygger LoRa kommunikationsnetværk

BusinessPark Struer har opbygget et low power WLAN baseret på LoRa-standarden, som stilles til rådighed for firmaer, studerende og iværksættere. Den 9. maj indbydes til en konference, hvor mulighederne belyses.

BusinessPark Struer tilbyder som den første erhvervspark i Danmark en udviklingsfacilitet, der gør det muligt at teste LoRa, der er en teknologi til etablering af low-power 'wide area networks, WANs'. Dermed får teknologivirksomheder, iværksættere og uddannelsesinstitutioner nu de helt ideelle muligheder for at udvikle og teste apps og Internet of Things-løsninger i Struer.

- LoRa datakommunikation sender os takket være støtte fra Færchfonden i den teknologiske superliga. I første omgang stiller vi teknologien gratis til rådighed, så nu er det op til de studerende og iværksætterne at ideudvikle og sikre, at fremtidens smarte teknologiske løsninger indenfor IoT udvikles i Struer, fortæller Leif Herner, der er leder af BusinessPark Struer.

BusinessPark Struer huser allerede en overvægt at teknologivirksomheder, som kan udnytte den nye LoRa-teknologi.

LoRa løser signalproblemer fra datatransmissioner, hvor mobilsignaler ikke har tilstrækkelig dækning, fx i betonbygninger og stalde. Med LoRa datakommunikation kan man således indenfor ca. 15-20 km. foretage konstante målinger af tilstande i vandløb, biler, animalsk produktion m.v. På den baggrund kan man hente værdifuld viden og optimere processer, arbejdsgange eller udbytter.

Alene fantasien sætter grænser, da udviklingen kun lige er begyndt. Leif Herner håber således at få henvendelser fra studerende, iværksættere m.fl., der ønsker at udnytte, at markedet for IoT er i vækst og potentialet er stort.

BusinessPark Struer inviterer i øvrigt til konference om den nye LoRa-teknologi den 9. maj kl. 8.30-16.00 på Fælledvej 17 i Struer. Her kan alle med interesse for apps, målinger, M2M og IoT få en introduktion til LoRa og de utallige muligheder teknologien giver.

For yderligere informationer og tilmelding, tjek: www.businessparkstruer.dk
14/4 2016
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.