Advokater bør være langt mere digitale
Sponsoreret indhold - Det at være advokat er ofte forbundet med masser af papirarbejde.
Sponsoreret indhold - Det at være advokat er ofte forbundet med masser af papirarbejde.
Til brug i forbindelse med den såkaldte Visible Thing udviklingsplatform har Avnet Silica annonceret et komplet 'end-to-end' sikkerheds-referencedesign (in english).
Det danske investeringsselskab Genua A/S har netop overtaget sikringsvirksomheden Protect A/S, der er verdens største producent af tågekanoner til sikring af virksomheder og private hjem.
ARM har sammen med flere andre investorer skudt penge i Blu Wireless Technology, der førende inden for system IP til millimeter wave (mmWave) applikationer (in english).
MSC Technologies præsenterer Mini-ITX motherboard og single board computer fra IBASE med Intel Atom processorteknologi (in english).
Littlefuse præsenterer nye TVS diode arrays til interfaces, der opererer med høje datahastigheder, samt general purpose applikationer (in english).
Future Electronics har indgået globalt dækkende distributionsaftaler med de to leverandører af NFC-løsninger, Smartrac og Elatec (in english).
STMicroelectronics’ seneste time-of-flight ranging sensor baner vej for multi-objekt detektion og multi-array scanning i mobile applikationer (in english).
Danske MapsPeople skal levere indendørs navigation til 100.000 besøgende på verdens største mobilmesse - Mobile World Congress 2017.
Med en omsætningsstigning på 49 procent i 2016 leverer konsulent-virksomheden TechPeople sit hidtil bedste resultat. Antallet af tilknyttede konsulenter blev fordoblet fra 30 til 60 i løbet af året, og der er åbnet nyt kontor i Aarhus.
Det israelske firma Corephotonics er gået sammen med Samsung Electro-Mechanics (SEMCO) om udvikling af et komplet referencedesign baseret på Corephotonics unikke dual-kamera teknologi (in english).
I Stockholm er der installeret BlipTrack-teknologi til kø- og flowmåling fra BLIP Systems. Løsningen giver byen data om rejsetider og trafikflow, som kan bruges til at forebygge trafikpropper og give trafikanterne trafikoplysninger i realtid.
Onlineforhandleren HiFi-freaks.dk oplever lige nu stor interesse for HiFi-udstyr. Salget er dobbelt så stort som sidste vintersæson blandt andet på grund af en meget travl Black Friday.
Mentor Graphics annoncerer firmaets tredje generation af emuleringsplatforme, Veloce Strato, der tilbyder fuld skalerbarhed over såvel software som hardware (in english).
Anritsu introducerer markedets første ultraportable mikrobølge og millimeter-bølge (mmWave) til at verificere højfrekvens-designs - herunder 5G og E-band applikationer (in english).