MLLC'er kan modstå 200°C

MLLC'er kan modstå 200°C

Murata annoncerer automotive grade MLCC'er med et maksimalt operativt temperaturområder op til 200°C (in english).

Huawei buldrer frem i Danmark

Både målt på salg af smartphones og kendskab har Huawei taget et tigerspring i året der gik. Væksten er ikke mindst båret af, at Huawei har fået hul igennem i de øvre segmenter, hvor konkurrencen ellers er ekstra hård.

Nordcad afholder to PCB-webinarer

Nordcad afholder to PCB-webinarer

Nordcad Systemer afvikler i den kommende tid to webinarer: Den 23. februar sættes der i samarbejde med DownStream fokus på PCB 'Design For Manufacturing, DFM', mens emnet den 25. februar er BluePrint PCB-dokumentation.

Digitalt mikroskop helt uden linser

Digitalt mikroskop helt uden linser

På den kommende SPIE Photonics West 2016 udstilling vil forskningscentret imec præsentere et banebrydende mikroskop, der er bygget omkring en CMOS image sensor, og som fungerer helt uden linser. Der mange spændende applikationsmuligheder (in english).

Lattice udvider ECP5 FPGA-familien

Lattice udvider ECP5 FPGA-familien

Lattice Semiconductor udvider ECP5 FPGA-familien med varianter med bl.a. 5G SERDES support og 85K LUTs i en lille 10x10 mm packning (in english).