Skab synlighed gennem SEO
ANNONCE: Der findes et væld af gode, brugbare hjemmesider, som desværre aldrig ser dagens lys på første side af søgeresultaterne på Google.
ANNONCE: Der findes et væld af gode, brugbare hjemmesider, som desværre aldrig ser dagens lys på første side af søgeresultaterne på Google.
ON Semiconductor lancerer 47 megapixel 'interline transfer' CCD image sensor til krævende industrielle imaging applikationer (in english).
Rutronik Embedded kan nu levere Fujitsus første industrielle motherboards, der er bygget op omkring den seneste generation af Intel Core processorer (in english).
Petar Popovski fra Aalborg Universitet er udnævnt til 'IEEE Fellow', hvilket er den internationale ingeniørsammenslutnings højeste anerkendelse.
Renesas Electronics udvider den unikke IoT-platform med Renesas Synergy software pakken, S7G2 microcontrollere samt den første verificerede software add-on til platformen (in english).
Samsung lancerer nyt portabelt 'Solid State Drive' SSD medie, der gør det hurtigt og nemt at gemme og flytte store mængder af multimedieindhold mellem forskellige typer af enheder.
Sony er nu i masseproduktion med firmaets seneste serie af GS (Global Shutter) CMOS kameraer til brug i avancerede maskinvision-applikationer (in english).
MSC Technologies introducerer Qseven moduler med den seneste generation af Intel Atom processorer, der tilbyder højere ydelse og bedre grafikegenskaber (in english).
Som et led i optrapning af congatec's globaliserings-strategi har firmaet ansat den erfarne brancheprofil Fred Barden (in english),
Med en investering fra Innovationsfonden er Aalborg Universitet sammen med DTU, Tuco værft og BYSTRUP Power Pylons i gang med at designe fremtidens højspændingsmaster,
u-blox introducerer højfølsom GPS/GLONASS receiver til powersensitive applikationer inden for områder som wearables og sports tracking (in english).
Miljøstyrelsen er vært for en workshop om brugerne af flammehæmmere, som afholdes tirsdag den 26. januar på Teknologisk Institut.
STMicroelectronics (ST) og Quantenna annoncerer kompakt 4K Wi-Fi client referencedesign, der kombinerer ST's Ultra HD HDR-kapable platforme (Cannes 4K) med 4x4 802.11ac Wi-Fi (QSR1000) chips fra Quantenna.
Avnet Memec-Silica kan tilbyde det samlede program af SRAM'er og DRAM fra Alliance Memory Solutions til kunder på det europæiske marked (in english).
Konsulentvirksomheden STRONGIT med kontorer i Gråsten, Vejle og Ballerup er ved årsskiftet flyttet til nye firmadomicil i Vejle.