Processen bag det perfekte smil: Sådan får man den bedste tandregulering
ANNONCE: Er du en af dem som nogle gange undrer dig over, hvordan en tandregulering egentlig foregår? Spekulerer du på, hvor omfattende processen er?
ANNONCE: Er du en af dem som nogle gange undrer dig over, hvordan en tandregulering egentlig foregår? Spekulerer du på, hvor omfattende processen er?
C-RUN fra IAR Systems er et nyt værktøj til runtime-analyse, der kan benyttes gennem hele udviklingsprocessen.
Den første gruppe af microcontrollere i Renesas' RX-familier er blevet nedskaleret til 40nm procesteknologi, hvilket giver en række ydelses- og integrationsmæssige fordele (in english).
XMOS er nu klare med serie af AEC-Q100 kvalificerede microcontrollere (in english).
Med ny familie af CapSense controllere bliver det lettere at implementere elegante kapacitive knapper, sliders og proximity sensorer (in english).
Freescale 32-bit ARM-baseret microcontroller i en pakning med dimensionerne 1,6mm x 2,0 mm (in english).
Future Electronics har som den første distributør fået status som 'ARM Accreditation Corporate Partner'.
STMicroelectronics, NXP Semiconductors, EBV Elektronik og Rutronik har for alvor fået øjnene op for det grafiske framework, TouchGFX, der er udviklet af danske Mjølner Informatics. De fire firmaer har alle TouchGFX med på deres stande på embedded world.
FDTI Chip med hovedsæde i Glasgow lancerer to såkaldte 'application oriented controller, AOC' microcontrollere, der er forsynet med henholsvis 8-bit og 32-bit processorkerner (in english).
I forbindelse med embedded world demonstrerer LynuxWorks softwareløsninger, der kan giver en højere sikkerhed i 'Internet of Things, IoT' applikationer (in english).
Nordic Semiconductors nye udviklingskit, nRF51822-mKIT, kan simplificere og accelerere prototypeprocessen i forbindelse med udvikling af Bluetooth smart sensor applikationer (in english).
Prevas frigiver industriel Linux version til congatec's populære conga-QMX6 COM-modul, der er baseret på Freescale i.MX6 processoren.
Den nye ADS 2014 version tilbyder de hidtil mest dramatiske forbedringer med hensyn til produktivitet og effektivitet siden introduktionen, fremhæver Agilent Technologies.
Wolfson and Malaspina Labs er gået sammen om at udvikle en ‘always on’ stemme- trigger løsning, der baner vejen for langt bedre løsninger til stemmegenkendelse end dem, man kende i dag (in english).
Hitex Development Tools står bag den anerkendte TESSY platform til test af embedded software, som nu introduceres i en ny version 3.1 (in english).