Rekordår for Texim DanmarkJeff Iversen Mankvard er chef for Texims nordiske aktiviteter.

Rekordår for Texim Danmark

Texim har i 2014 oplevet en markant omsætningsvækst på over 50 procent i Danmark og ser gode muligheder for yderligere vækst i det kommende år.

Texim har i det netop afsluttede år formået at udbygge firmaets position i Danmark og i øvrigt også Norden som helhed.

- Som en del af det konsoliderede moderselskab bag Texim (TKH gruppen), har vi desværre ikke lov til at afsløre enkeltheder i form af omsætningstal med mere, men vi kan slå fast, at vores skifte i salgsstrategi fra 2011 og segmentering i løbet af 2013/14 virkelig har været en succes, understreger Jeff Iversen Mankvard, der er chef for Texims nordiske aktiviteter.

Efter et stærkt 2013, hvor blandt andet en samarbejdsaftale i Sverige og Finland med Rotakorn kom på plads, var fokus også rettet mod opbygning i resten af Norden, samt konsolidering af de nye agenturer i Danmark. Dette har været medvirkende til en forøget salg på over hele 50% i 2014, og med en Book-to-Bill på over 2 (100% op), så er forventninger til 2015 naturligvis store.

Tilgang af flere nye agenturer i løbet af de sidste par år har bidraget positivt til forretningsudviklingen. Det gælder firmaer som AAEON (Embedded), Sintrones(Embedded), TechNexion (ARM) og flere ny stærke LCD leverandører på specielt 'custom” 3-15' displays.

- Vores Wireless portefølje er også forstærket med Gemalto (Tidligere Cinterion/Siemens), så vi er en i situation, hvor alle agenturer nu er på plads på vores kerneområder.
Samtidig har vi forøget vores europæiske FAE gruppe, både på IT og teknisk support i 2014, samt åbnet for direkte leverandørsupport til vores større kunder, siger Jeff Iversen Mankvard, og han fortsætter:

- Med fokus på Embedded/Wireless moduler som standard komponenter, hvor kunsten består i at vælge og kombinerer disse rigtig, samt segmentering i dedikeret områder, er det lykkedes at forøge salget kraftigt i 2014, uden forøget salgsomkostninger. Omvendt må vi også erkende, at med udsigten til yderligere øgning i 2015, er (salgs)grænsen ved at være nået.

- Vi ser mange positive tegn på mulighed for yderligere vækst i 2015, men det vil helt sikkert kræve flere personer på salgssiden. Dette er helt klart den mest begrænsende faktor lige nu, men vi er ude at søge og håber snart at have nogen om bord i foråret 2015.

8/1 2015