Tyverisikring af erhverv - uden en efterfølgende stor regning
ANNONCE: I 2018 blev der begået næsten 30.000 indbrud i Danmark. Her er en del af disse forbrydelser også begået i virksomheder og på kontorer. Det er alt for mange.
ANNONCE: I 2018 blev der begået næsten 30.000 indbrud i Danmark. Her er en del af disse forbrydelser også begået i virksomheder og på kontorer. Det er alt for mange.
Et nyt projekt, der skal styrke mindre og mellemstore virksomheder markeds- og innovationsmuligheder i Sønderborgområdet, har netop fået over 3,5 mio. kr i projektstøtte.
Intels nye slagkraftige og energieffektive 64-bit Atom S1200 produktserie vil finde vej ind i nye generationer af microservere samt lagrings og netværksenheder (in english).
Imec står bag ultratynd hybrid floating gate celle, som bliver en hjørnesten i forbindelse med nedskalering af NAND Flash teknologien (in english).
Der afvikles i øjeblikket en dansk-japansk workshop om grønne teknologier i den japanske by Fukuoka.
STMicroelectronics (ST) har haft et par vanskelige år. Nu præsenteres en ny strategiplan, som bl.a. betyder, at ST sælger sin aktieandel i ST-Ericsson (in english
Imec og universitetet i Gent står bag sfærisk kurvet LCD-display, der kan indlejres direkte i kontaktlinser (in english)
Molex og det tyske ASIC-udviklingshus profichip GmBH indgår strategisk samarbejde med fokus på udvikling af PROFINET teknologier (in english).
Det storstilede EU-projekt, SmartCoDE, har netop afholdt et symposium (in english).
Ved hjælp af guld, kobber og tin samt en speciel galvanisering processer, er det lykkedes Fraunhofer-specialister af forenkle chipproduktionsprocessen, hvilket ikke mindst LED-industrien kan udnytte (in english).
Stern Engineering og Texim Europe udbygger samarbejde med sigte på få etableret den såkaldte pieze switch teknologi hos kunderne (in english).
Gennem 70 år har den danske virksomhed Brüel & Kjær med sin enestående ekspertise i lyd og vibration bidraget til løsningen af alverdens opgaver.
Enpirion’s fulde produktlinje af power IC'er kan nu købes gennem Digi-Key (in english).
Intersil vælger Future Electronics som sin globale distributør.
Avnet Embedded indgår paneuropæisk distributionsaftale med LOCOSYS Technology (in english).