Ny finsk 5G-sikkerhedslov bør inspirere andre

Ny finsk 5G-sikkerhedslov bør inspirere andre

I forbindelse med ny finsk 5G-sikkerhedslovgivning har myndighederne udgivet en liste over kritiske komponenter i 5G-netværkene. Samtidig har loven indført et nyt overvågende rådgivningsorgan for netværkssikkerhed.

I forbindelse med den nye, finske 5G-sikkerhedslovgivning har finske myndigheder 19. maj udgivet en liste over kritiske komponenter i 5G-netværkene.

Samtidig har loven indført et nyt overvågende rådgivningsorgan for netværkssikkerhed. Ifølge en ny rapport fra det højt respekterede finske advokatfirma Avance, der har bl.a. Huawei i kundekredsen, er den finske model et godt bud på 'best-practice' for andre EU-lande.

Sikkerheden i 5G-netværk er blevet genstand for diskussioner omkring den fremtidige digitale infrastruktur i løbet af de sidste par år. EU's medlemslande er i gang med at lave sikkerhedslovgivninger om 5G på baggrund af EU's '5G Toolbox', som er en lovgivningsmæssig guideline fra EU til medlemslandene. Og ifølge den finske advokatvirksomhed Avance udmærker Finlands nye 5G-lov sig på flere måder, ift. dette.

Avance vurderer, at de finske myndigheder med loven vil fokusere på, hvilke dele og komponenter i netværkene, der bør reguleres for, og ikke på at regulere bestemte leverandørers deltagelse i netværkene. Samtidig har den finske lov også etableret et nyt overvågende rådgivningsorgan for netværkssikkerhed, der består af repræsentanter fra telekommunikationsbranchen og myndighederne.

Rådgivningsorganet vil diskutere forskellige sikkerhedsmæssige aspekter af kommunikationen i netværkene, og komme med anbefalinger til, hvordan netværkssikkerheden kan styrkes.
Derfor adskiller loven sig markant fra den tilgang, som bl.a. Danmark, har benyttet sig af, hvor man ser på, i hvilket land den enkelte leverandør har sit ophav, og om Danmark har en sikkerhedsalliance med dette land.

Den finske lov opererer på enheds-niveau, og tillader ikke direkte bortvisning af 'højrisiko-leverandører'. Nogle siger, at det går imod instruktionerne i (EUs toolbox. Men efter vores opfattelse er det netop ikke meningen, at toolboxen skal give plads til at ekskludere leverandører på baggrund af geopolitiske kriterier. Desuden udelukker den finske procedure heller ikke, at det er muligt, at kaste et kritisk blik på alt det udstyr, som en leverandør måtte levere, påpeger Avance i sin rapport.

Endvidere vurderer Avance, at den finske lovs udformning også tilgodeser balancen mellem god offentlig administration og respekt for universelle ejendoms- og frihedsrettigheder:
"I den finske lov bliver cybersikkerhed set som et teknisk problem, som har en teknisk løsning. Politiske aspirationer og andre aspekter af den offentlige administration holdes adskilte", skriver Avance i rapporten som del af dens konklusion.

I Danmark vækker den finske lov opbakning hos Huawei:

- Vi bifalder den disponering, som man har foretaget i Finland på dette område,  siger Xukun Ji, VP of Communications, og fortsætter:
- Den finske model er fuldt ud gennemsigtig om reguleringsprocessen, og om kritiske komponenter i 5G-netværk. Den inddrager aktører og eksperter på teleområdet for at sikre, at regeringen og myndighederne kan træffe de rigtige beslutninger om 5G. Den kan sikre det højeste sikkerhedsniveau i netværk, og samtidig give plads til konkurrence og innovation, som også er afgørende for landets udvikling. 

- Huawei er ikke interesseret i de kritiske dele af 5G-netværkene i Danmark, men vi vil gerne have gennemsigtighed i Danmark ift., hvilke muligheder vi har for at deltage i fair og åben konkurrence, understreger Xukun Ji.

27/5 2021
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.