Danskerne gider ikke reparere mobiltelefonen

Hvad har du ret til, hvis din mobiltelefon pludselig går i stykker? Mange danskere er i tvivl og køber en ny i stedet for at få den gamle repareret. Det viser en undersøgelse foretaget for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Dansk projekt med fokus på LED lys

Dansk projekt med fokus på LED lys

Nyt dansk innovationskonsortium skal bringe danske forskere og måleteknikere i verdenseliten inden for state-of-the-art lysmålinger af LED-produkter.

Dansk teknologi binder video og forretning sammen

Dansk teknologi binder video og forretning sammen

Gennem et samarbejde med Højteknologifonden er danske Milestone Systems i gang med at udvikle innovative teknologier, så video kan bruges til mere end bare at øge sikkerheden gennem monitorering.

reichelt udvider med Arduino Nano

reichelt udvider med Arduino Nano

reichelt elektronik kan nu levere det nye Arduino Nano kort, der kun fylder 1,85 x 4,3 cm og inkluderer en slagkraftig ATmega328 fra Atmel-AVR-familien.

Displays til medicoapplikationer

Displays til medicoapplikationer

Au Optronics tilbyder via distributionspartneren Data Modul ny serie af farve og monochrome displays til medicoapplikationer (in english).