Automatik 2026 åbnet med fokus på mennesker og teknologi Foto: MCH/Lars Møller

Automatik 2026 åbnet med fokus på mennesker og teknologi

Det personlige møde og automation som drivkraft for dansk industri var i centrum, da Automatik 2026 tirsdag åbnede i Brøndby Hallen. Her blev også årets DIRA Automatiseringspris uddelt.

Mennesker, innovation og ny teknologi var i centrum, da Automatik 2026 tirsdag slog dørene op i Brøndby Hallen. Her blev årets messe officielt åbnet med taler, der fra hver sin vinkel satte ord på både det personlige mødes betydning og automationens rolle i fremtidens industri.

Først bød administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen velkommen med en tale, hvor han indledningsvist ridsede messen op i tal og således fremhævede de 116 stande, syv produktområder og 35 faglige programpunkter. Han gjorde det klart, at Automatik igen i år tilbyder en bred palet af teknologi, viden og løsninger samlet under ét tag, og så gjorde han opmærksom på, at messen er mere end det, der kan måles.

- For meget kan og skal mærkes, og midt i al den teknologiske udvikling står én ting helt fast - mennesker handler med mennesker, relationer betyder meget, tillid betyder alt, konstaterede Georg Sørensen og uddybede:

- Og jo mere måden, vi handler og kommunikerer på, forandrer sig, desto større bliver værdien af det, der sker, når vi er sammen. Når vi ser hinanden i øjnene, når vi taler sammen, når den planlagte aftale fører til forretning. Og når det helt uventede møde fører til nye relationer og nye muligheder. Det er præcis den værdi, vi både kan høre og mærke i hallen i dag.

Georg Sørensen fastslog derefter, at det personlige møde aldrig går af mode, og så takkede han samarbejdspartnerne Automatik & Proces, BITVA, DIRA og VELTEK, messens styregruppe og de mange udstillere.

Automation som afgørende drivkraft

Derpå gav han ordet til Lennart Østergaard, direktør i VELTEK og repræsentant for Automatiks styregruppe, der kort inde i sin tale understregede, at Automatik er meget mere end en messe.

- Det er et udstillingsvindue for innovation, teknologi og industriel styrke. Her mødes automationsbranchen i sin bredde - fra sensorer og komponenter til software, robotter, styring, drives, komplette automationsløsninger og elteknik. Det er netop bredden, der gør Automatik unik, fastslog Lennart Østergaard.

Han konstaterede også, at industrien i øjeblikket udvikler sig hurtigere end nogensinde før, og at AI og cybersecurity fylder mere, end man havde forestillet sig for få år siden. Samtidig gjorde han opmærksom på, at der nu skal produceres mere effektivt og bæredygtigt end tidligere, og at automation i hans optik er en stor del af løsningen.

Lennart Østergaard gav også udtryk for, at automation kan fastholde produktion, arbejdspladser og konkurrencekraft i Danmark, og at det derfor kræver investeringer i netop automation, hvis landet også i fremtiden skal høre til verdens stærkeste industrinationer.

- Det er netop derfor, at denne messe er så utroligt vigtig. Anvendelse af ny teknologi er svær og kan være dyr, og man løber en risiko. Og det er her, at messen kan noget utroligt vigtigt, for når mennesker mødes, deler erfaringer og lærer af hinanden, så levendegør vi teknologien og gør det lettere at få inspiration til netop dét projekt, der kan bringe vores virksomhed et afgørende skridt videre, lød det fra Lennart Østergaard. 

DIRA Automatiseringsprisen uddelt

Tiden var nu kommet til uddelingen af DIRA Automatiseringsprisen, og den stod branchedirektør i DI Produktion Peter Trillingsgaard for. Han fremhævede først automatisering som afgørende for at styrke dansk konkurrencekraft og produktivitet i en tid præget af global uro - og dernæst gjaldt det selve prisen.

Vinderen blev den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment, der blev hædret for at investere i robotteknologi, opbygge stærke interne kompetencer og flytte grænserne for, hvad der er muligt at automatisere. En del af juryens motivation for at vælge den 100 år gamle virksomhed, der kan bryste sig af 44 robotter til 145 medarbejdere, lød som følger:

- Gennem 18 år har virksomheden konsekvent geninvesteret omkring 10 procent af omsætningen i produktionsapparatet og samtidig opbygget en enestående teknisk viden i eget hus. Juryen fremhæver især den ukuelige ihærdighed, det vedholdende mod og den langsigtede strategi, der kendetegner virksomheden. Müller Gas Equipment er et lysende forbillede for hele den danske produktionsindustri. Virksomheden viser, hvad der er muligt, når håndværkstradition, stærke partnerskaber, intern viden og mod til at investere går hånd i hånd.

De øvrige nominerede til DIRA Automatiseringsprisen var Niebuhr Gears i Ikast og VELUX i Skjern.

Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september og arrangeres af MCH A/S i samarbejde med BITVA, DIRA, VELTEK og Automatik & Proces.

8/9 2026