Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskædenAaron Williams (left), CEO at FOSSA and Andreas Dyrhed EO at Nohau.

Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.

Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, der skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere software-relaterede sikkerheds- og compliance-risici samt navigere i et marked med stadigt skiftende lovkrav.

Samarbejdet giver kunderne adgang til nye løsninger, der skaber bedre overblik over og kontrol med de softwarekomponenter, der indgår i deres produkter. Moderne software baserer sig i stigende grad på open source- og tredjeparts-komponenter, hvilket gør det afgørende for organisationer at forstå, hvad deres software indeholder, og hvilke potentielle risici, der er forbundet hermed.

Dette omfatter identifikation og håndtering af sårbarheder, overholdelse af licensbetingelser for open source samt vedligeholdelse af en præcis oversigt over softwarekomponenter. Gennem partnerskabet bliver FOSSAs løsninger til håndtering af SBOM (Software Bill of Materials), overholdelse af open source-licenser og sårbarhedshåndtering en del af Nohaus udbud på det nordiske marked.

Kombineret med Nohaus ekspertise inden for sikkerhed, compliance og softwareudvikling, sætter dette Nohau i stand til at hjælpe kunderne med at håndtere risici i softwareforsyningskæden gennem hele produktets livscyklus, fremhæves det. 

Med lovgivning som EU's Cyber Resilience Act (CRA), der sætter øget fokus på sårbarhedshåndtering og gennemsigtighed i software, bliver disse kompetencer stadig vigtigere for producenter.

FOSSA-platformen indeholder blandt andet løsninger, der gør det muligt at overholde CRA-kravene med frister i henholdsvis september og december 2026. Dette omfatter løbende registrering og rapportering af sårbarheder, rapportering og styring af SBOM og forsyningskæden samt meget mere.

- Med FOSSAs løsninger tilføjes vores portefølje inden for sikkerhed og compliance endnu et stærkt element. Den umiddelbare og mest oplagte værdi ved FOSSA er, at virksomheder kan sikre overholdelse af de nye regler vedrørende SBOM. Derudover er der værdien i at kunne håndtere sikkerhedsrisici og få indsigt i, hvilke afhængigheder organisationens løsninger har, siger Andreas Dyrhed, administrerende direktør hos Nohau.

For FOSSA er partnerskabet med Nohau et led i virksomhedens fortsatte ekspansion på det europæiske marked.

- Kombinationen af CRA-krav, der træder i kraft, og en øget global bevidsthed om sikkerhed og compliance i softwareforsyningskæden har fået FOSSA til markant at udvide vores tilstedeværelse i Europa. Gennem partnerskabet får Nohau-teamet mulighed for at hjælpe deres kunder med at forenkle og forbedre centrale programmer til forståelse og reduktion af risici på tværs af softwareforsyningskæden, siger Aaron Williams, CEO hos FOSSA.

9/9 2026
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.
  • FR3 testbed til 6G-forskning

    FR3 testbed til 6G-forskning

    t-og-m ›Korea Testing & Research Institute opbygger 6G-testbed omkring Anritsu' MT8000A, der understøtter FR3 frekvensområdet, som forventes brugt i fremtidige 6G-systemer (in english).