Cisco vil uddanne 10 mio. mennesker i digitale færdigheder over 10 år

Cisco vil uddanne 10 mio. mennesker i digitale færdigheder og cybersikkerheds-kompetencer i løbet af de næste 10 år i hele Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA).

Cisco har annonceret et mål om at uddanne 10 millioner mennesker i digitale færdigheder og cybersikkerhedskompetencer i løbet af de næste 10 år i EMEA-regionen - det vil sige Europa, Mellemøsten og Afrika,

Initiativet er en del af Ciscos 10-årige ambition om at give 25 millioner mennesker digitale færdigheder på verdensplan gennem Ciscos Networking Academy.

Cisco-koncernens flagskibsprogram fejrer i år sit 25-års jubilæum og har indtil videre omfattet 17,5 millioner studerende i 190 lande heriblandt Danmark. Siden begyndelsen i EMEA har programmet spredt sig til 120 lande i regionen og har uddannet over 6,3 millioner studerende gennem 5.800 partnerskaber med uddannelsesinstitutioner og organisationer, der tilbyder Networking Academy-kurser.

Fremtidens innovation, vækst og globale konkurrenceevne er afhængig af opbygningen af en stærk digital økonomi, som igen er afhængig af en digitalt uddannet arbejdsstyrke. Ifølge World Economic Forum vil fremskridt inden for teknologi og automatisering inden 2025 fjerne 85 millioner job og samtidig skabe 97 millioner nye job globalt. Cisco ønsker at udstyre millioner af mennesker verden over med de tekniske og digitale færdigheder, der er nødvendige for disse nye job, ved at styrke fremtidens arbejdsstyrke gennem Networking Academy.

- Vi har brug for en global arbejdsstyrke, der er udstyret med digitale færdigheder for at udvikle bæredygtige virksomheder og mere ligeværdige samfund. Opbygning af en lokal pulje af næste generation af talenter er afgørende for social inklusion og økonomisk modstandsdygtighed på lang sigt, siger Guy Diedrich, SVP og Chief Innovation Officer, Cisco og fortsætter:

- Det kræver et helt økosystem, der arbejder sammen for at opnå dette. Gennem Cisco Networking Academys samarbejde med lokale organisationer har vi påvirket 17,5 millioner studerendes liv i løbet af de sidste 25 år.

Bidrag til EU's mål for digitale færdigheder

Inden 2030 har EU som mål at udstyre mindst 80 procent af sine borgere med grundlæggende digitale færdigheder og at have mindst 20 millioner informations- og kommunikationsteknologispecialister (IKT) ansat. I øjeblikket har kun 54 procent af europæerne mellem 16 og 74 år grundlæggende digitale færdigheder.

Ciscos meddelelse kommer samtidig med, at EU indleder det europæiske år for færdigheder, som præsident Ursula von der Leyen annoncerede i sin seneste tale om Unionens tilstand. I EU vil Cisco i løbet af de næste 10 år forsøge at uddanne 2,6 millioner mennesker i digitale færdigheder og cybersikkerhedskompetencer gennem Networking Academy og det mangfoldige økosystem af 2882 akademier, som programmet er baseret på.

- Der er mangel på digitale færdigheder i hele Europa, Mellemøsten og Afrika, hvilket bør være en kilde til bekymring for os alle, siger Wendy Mars, formand for Cisco EMEA.

- Uden adgang til en stærk talentmasse bliver det sværere at fortsætte den digitale transformation i et højt tempo. Jeg er stolt af de resultater, som Cisco Networking Academy har opnået indtil nu, og jeg ser frem til at byde mange flere dygtige mennesker med forskellig baggrund velkommen til branchen.

Til dette formål lancerer Cisco et partnerskab med Randstad, en global leder inden for HR-tjenester, for at hjælpe talenter med at udvikle deres digitale færdigheder og forberede dem på at navigere på det hurtigt digitaliserede arbejdsmarked. Cisco og Randstad sigter mod at om- og opkvalificere 300.000 personer inden for cybersikkerhed, programmering og automatisering af infrastruktur. Partnerskabet er i øjeblikket i gang i Holland og Italien, og flere lande vil følge efter i 2023.

Chris Heutink, Randstads COO, forklarer:

- Vi er meget stolte over at samarbejde med Cisco om at udstyre morgendagens talenter med de færdigheder, de har brug for for at få succes i en arbejdsverden i hastig forandring. Gennem partnerskaber som dette støtter vi talenterne i at omsætte de færdigheder, de har opnået, til muligheder ved at kombinere kvalifikationer med adgang til arbejdsmarkedet.

15/2 2023