Dansk satellit-producent sætter nye målFoto: Space Inventor

Dansk satellit-producent sætter nye mål

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape i firmaets digitale rejse.

Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien. Men at være konkurrencedygtig i rumfartsindustrien anno 2026 handler ikke kun om innovative løsninger, men også om innovative arbejdsgange.

Det ved man alt om hos den danske satellitbygger Space Inventor. I snart 10 år har den Aalborg-baserede virksomhed designet sine modulære satellitplatforme i skyen for at sikre fremdrift og optimale arbejdsgange i udviklingsprocessen.

Nu tager Space Inventor endnu et skridt henimod etableringen af en digital rød tråd gennem hele værdikæde med implementeringen af Arena Product Lifecycle Management (PLM)-løsningen fra leverandøren PTC. En platform, der blandt andet skal bygge bro mellem ingeniørernes CAD-filer og Space Inventors ERP-system.

- Det handler om at sikre, at information og data kan flyde så let som muligt gennem vores organisation og vores forskellige faglige afdelinger. Implementeringen af Arena skal sikre os en langt højere grad af automatisk flow mellem vores forskellige datakilder, herunder vores CAD-platform og vores ERP-system, hvilket indtil nu har involveret rigt meget manuelt arbejde, forklarer Mathias Ernst Halvorsen, Head of Mechanical Engineering.

En af Europas mest moderne satellitfabrikker

Space Inventor har siden 2015 taget rejsen fra lille iværksætter til moden, etableret rumfartsvirksomhed, der designer og bygger 95 procent af sine komponenter in-house på en af Europas mest moderne satellitfabrikker.

Med afsæt i modulære satellitplatforme, der kan skræddersyes til den enkelte kunde og til den enkelte mission, har Space Inventor bygget en forretning op, der kan levere end-to-end satellit-infrastruktur – fra individuelle komponenter over komplette platforme til missionssupport og -drift.

Den cloud-baserede CAD-platform Onshape - ligeledes fra PTC - har siden 2017 været limen, der binder Space Inventors udvikling og produktion sammen: Fra indledende salgsdesigns over avancerede mekaniske designs til test og verificering af satellitterne hardwarekomponenter. Fra de mindste beslag til komplette satellitter på 200 kilo.

Netop skiftet fra lokale filer på en lokal server til filer i skyen har vist sig at være en gamechanger for Space Inventors ingeniører.

- For os har det været en afgørende feature, at Onshape er cloud-baseret. Vi kan have 10 ingeniører siddende og arbejde på den samme komponent på samme tid og tilgå de samme data. Så samarbejdsmulighederne er i min optik den største styrke ved Onshape. Samtidig skal vi ikke gå og være nervøse for pludselige softwarenedbrud, der kan koste os værdifuld tid i udviklingsprocessen, siger Mathias Ernst Halvorsen.

På vej til månen

Space Inventor har blandt andet været dybt involveret i udviklingen og opsendelsen af den dansk-svenske satellit BIFROST, der anvendes til at overvåge Grønland og hele det arktiske område.

Senest er Space Inventor desuden blevet udvalgt til at udvikle og bygge satellitten til Danmarks første satellitmission til månen, Máni, der officielt blev godkendt af det europæiske rumagentur ESA i december sidste år.

Også her bruger man Onshape til at designe satellitten, fortæller Mathias Ernst Halvorsen.

Hastighed og kvalitet

Som følge af blandt andet den gepolitiske situation, særligt krigen i Ukraine, er satellitter de senere år blevet en usynlig, men essentiel komponent i kritisk infrastruktur - fra klimamonitorering over satellitkommunikation til forsvar og overvågning.

Denne udvikling udmønter sig blandt andet i stadigt kortere time-to-market. Hvor Space Inventor tidligere kalkulerede med typisk 14 måneders udviklingstid, er det i dag ikke ualmindeligt med udviklingstider helt nede på seks måneder.

- Så for en virksomhed som os er det helt afgørende at finde den rette balance mellem hastighed og kvalitet, hvis vi vil have en berettigelse på markedet. Udviklingen går rigtig hurtigt, men kvaliteten af både vores løsninger og processer skal stadig være enormt høj. Så agilitet er et nøgleord for os, og det er også en af grundene til, at vi nu - sammen med PTC - tager næste skridt på vores digitale rejse med implementeringen af Arena, siger Mathias Ernst Halvorsen.

25/2 2026
  • GPV: Styrket lønsomhed i et marked under normalisering

    GPV: Styrket lønsomhed i et marked under normalisering

    branche-og-teknologi ›Danske GPV leverede i 2025 en forbedret lønsomhed i et marked, hvor efterspørgslen var under normalisering men dog fortsat påvirket af udsving på grund af toldsatser. Udviklingen på memory-markedet adresseres med etablering af 'Memory Task Force'.
  • Volvo forbedrer brugeroplevelsen med største softwareopdatering nogensinde

    Volvo forbedrer brugeroplevelsen med største softwareopdatering nogensinde

    branche-og-teknologi ›Volvo tilbyder nu kunderne en af de mest omfattende over-the-air software opdateringer af infotainment-systemet fra en bilproducent og skaber en ny brugeroplevelse gennem en moderne og ensartet designfilosofi på tværs af alle Volvo-bilmodeller.
  • Cyberangreb mod danske virksomheder fordoblet på ét år

    Cyberangreb mod danske virksomheder fordoblet på ét år

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Andelen af danske virksomheder, der har været ramt af cyberkriminalitet, er fordoblet sammenlignet med sidste år, viser ny TDC-rapport. Samtidig vurderer knap halvdelen af store virksomheder, at et cyberangreb koster over 500.000 kr. om dagen.
  • Elgiganten lancerer et pantsystem for udtjent elektronik

    Elgiganten lancerer et pantsystem for udtjent elektronik

    branche-og-teknologi ›Nu kan Elgigantens kunder indlevere udtjent elektronik og få gavekort eller rabat på deres næste køb.
  • Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

    Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

    branche-og-teknologi ›Aalborg Universitet indgået en aftale med den franske AI-platform Mistral. Indkøbet giver universitetets forskere adgang til avancerede sprogmodeller og AI-værktøjer,
  • Refurbed udvider til tolv nye lande

    Refurbed udvider til tolv nye lande

    branche-og-teknologi ›Interessen for renoverede elektronikprodukter stiger fortsat. Nu ekspanderer Refurbed til tolv nye lande og bliver dermed den største markedsplads for renoverede produkter i Europa målt på antal markeder.
  • Produktidéer kan hurtigt demonstreres i Proof-of-Concept projekt

    Produktidéer kan hurtigt demonstreres i Proof-of-Concept projekt

    branche-og-teknologi ›Inden igangsætning af et større udviklingsprojekt tilbyder Develco at hjælpe med afprøve en idé til et nyt elektronikprodukt med både hardware og embedded software gennem et Proof-of-Concept (POC) projekt.
  • Hård kamp om midlerne fra EUDP til nye energiteknologier

    Hård kamp om midlerne fra EUDP til nye energiteknologier

    branche-og-teknologi ›Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har endnu engang modtaget ansøgninger til projekter, der går på at udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger.