Distributør advarer om forlængede leveringstider
Den engelske distributør Anglia Components, der opererer over det meste af Europa, forventer længere leveringstider på adskillige komponenttyper.
Anglia Components, der er en uafhængig, autoriseret distributører af elektronikkomponenter med hovedsæde i UK og aktiviteter i hele Europa, oplever et klart opsving i markedet.
- Vi ser et højere niveau af forespørgsler, og salget tager fart, hvilket gælder både i Storbritannien og i hele EU. Men selvom vi er glade for endelig at se markedet bevæge sig, så oplever vi samtidig, at leverandørerne nu forlænger leveringstiderne (leadtimes) på visse produkter. Det gælder ikke på tværs af alle områder, men inden for visse produktområder såsom MEMS-halvledere med mere, siger David Pearson, der er teknisk direktør hos Anglia.
Han fortsætter:
- På andre områder betyder efterspørgslen fra eksplosivt voksende sektorer såsom AI-datacentre, at komponentproducenterne ændrer deres produktmix for at fokusere på de mest lukrative produkter. Micron forlader for eksempel markedet for hukommelsesmoduler til konsumer-produkter og omdirigerer produktionskapaciteten til hukommelse med høj båndbredde.
- Det lægger pres på forsyningerne af DRAM såsom DDR-hukommelser, hvilket uundgåeligt samtidig resulterer i prisstigninger. Det gælder i øjeblikket kun i visse sektorer og er begrænset til 3-5 procent. Men det gælder om at holde øje med situationen, understreger David Pearson.
Det faktum, at mange distributører har bestræbt sig på nedbringe lagerbeholdningerne i de senere år, betyder, at Anglia forventer, at industrien kan se ind i en situation med mangel på visse komponenttyper og forlængede leadtimes:
- Vi er ikke sikre på, hvornår vi præcist når 'the tipping punkt'. Men vores stærke råd til kunderne er at få planlagt ordrer nu, før komponentproducenterne 'lukker bøgerne' for leverancer i 2026, som det allerede er sket med én hukommelsesleverandør, påpeger David Pearson.