Vi taler elektronik – og dansk..I den internationale videokampagne for reichelt elektronik demonstrerer direktør Ulf Timmermann sit sprogtalent.

Vi taler elektronik – og dansk..

Med sigte på at blive endnu mere kendt i hele Europa, starter den tyske distributør reichelt elektronik nu en international reklamekampagne på seks sprog. Kampagnen kræver ikke så lidt af direktør Ulf Timmermann's sprogevner.

Hvem havde troet at direktøren for reichelt elektronik foruden sit modersmål også taler seks andre sprog? Indtil produktionen af den nye internationale reklamekampagne for distributørens onlineshop begyndte, anede Ulf Timmermann det heller ikke selv.

Alligevel klarer han sig fint i hovedrollen i den nye reichelt-video, også selv om han ikke taler polsk, italiensk, hollandsk, dansk, fransk eller spansk helt uden accent.

Budskabet i den nye reklamekampagne er klart: reichelt taler ganske vist ikke alle sprog, men reichelt taler ’elektronik’.

 - Vi har alt, fra stort til småt, forklarer Timmermann på et noget gebrokkent dansk, mens han i sin reklame går en runde i firmaets lagerhaller. Til sidst er der endda en talende robot, der tager ordet.

Med den humoristiske radioreklame vil den succesrige elektronikdistributør fra Nordtyskland invitere millioner af lyttere i syv specifikke lande i Europa til at besøge reichelts onlineshop. På hver af de landespecifikke hjemmesider bliver man budt velkommen med en video med 40 autentiske statister, der er castet blandt selskabets egne medarbejdere.

Hermed ønsker selskabet at forøge sin bekendthedsgrad i Frankrig, Spanien, Polen, Danmark, Holland, Belgien og Italien og gøre opmærksom på de mere end 50.000 produkter der sælges via selskabets onlineplatform. Webshoppen er ganske vist kun på tysk og engelsk, men det der virkelig tæller, er det overvældende udbud, for som Ulf Timmermann siger: ’Vi taler elektronik’.

Linket til reichelt-videoen på YouTube: http://rch.lt/hv

30/10 2014
  • DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    branche-og-teknologi ›DigiKey vil investere 100 millioner dollars i løbet af de næste 18 måneder på at opskalere det globale produktdistributionscenter (PDC) og firmaets ordrestyringssystem (OMS). Firmaet forventer en omsætningsstigning på hele 50 procent i indeværende år.
  • Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    branche-og-teknologi ›Ifølge de seneste tal fra teknologi- og markedsanalysefirmaet Omdia faldet antallet af solgte desktop computere, notebooks og workstations markant i det seneste kvartal. De stadig stigende komponent-omkostninger er en vigtig faktor (in english)
  • Store investeringer i 300mm fabs

    Store investeringer i 300mm fabs

    branche-og-teknologi ›SEMI melder i seneste rapport om store igangværende og kommende investeringer i 300mm (waferdiameter) front-end fab udstyr. De forventede investeringer i alene 2026 estimeres til 149 mia. dollars, hvilket er 31 procent højere end sidste år (in english).
  • Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    boards ›Omkring 73 millioner unge har siden introduktionen for 10 år siden arbejdet med det såkaldte Micro:bit board, som BBC har stået fader til. Nordic Semiconductor har leveret nøgleteknologi til det unikke board (in english).
  • Fra spåner til 3D-print

    Fra spåner til 3D-print

    branche-og-teknologi ›Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning.
  • Dansk firma redefinerer kropsbåret dronedetektion

    Dansk firma redefinerer kropsbåret dronedetektion

    branche-og-teknologi ›Danske MyDefence lancerer kropsbåret dronedetektor, der vejer under 1 kg. Den kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, som kører simultant og direkte på enheden.
  • Cybersikkerhed kan blive en konkurrencefordel for danske virksomheder

    Cybersikkerhed kan blive en konkurrencefordel for danske virksomheder

    branche-og-teknologi ›Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser - og unge hackere.
  • DigiKey: Sådan simplificeres komponent-management og -quoting

    DigiKey: Sådan simplificeres komponent-management og -quoting

    branche-og-teknologi ›DigiKey afholder den 13. oktober et webinar, der demonstrerer, hvordan 'My Lists' værktøjet kan simplificere komponent-management og -quoting (in english).