Fiber-to-the-home kombineres med energistyring

Indbyggerne i landdistriktet Hünenberg i Schweiz bliver futuristisk showcase med et fiberoptisk netværk, der sikrer både højhastighedsbredbånd og styring af genanvendelig energi fra biogasanlæg.

Draka, der er en førende leverandør af højteknologiske kabler og systemer til energi- og telesektoren, har sammen med firmaets schweiziske partner Drahtext AG fuldendt første fase i et futuristisk fibernetværk i et landdistrikt, hvor en fiber-til-hjemmet-løsning kombineres med energistyring.

Indbyggerne i landsbyen Hünenberg i Zug i Schweiz genanvender affald fra husholdninger og landbrug, som udvindes til biogas. Som en del af denne showcase med genanvendelig energi sikrer Drakas fiberforbindelse ikke blot højhastighedsbredbånd til indbyggerne, men udgør også det stamnet, der styrer en væsentlig del af energiforsyningen i Hünenberg.

Biogasanlægget er et af de største i Europa og leverer 15 pct. af energibehovet i området. Gasturbinen, som er drevet af biogas, leverer 300 kW el og 300 kW termisk energi.

- Dette er et 100 pct. selvfinansieret projekt inden for genanvendelig energi, hvor fiberens interkonnektivitet spiller en væsentlig rolle, siger Roland Kurmann, bestyrelsesformand i Drahtex.
- Det er et samarbejde, der bringer lokalsamfundets interessenter sammen for at investere i en fremtidsorienteret energiløsning i Hünenberg.

Fuldautomatisk energistyring

Med sine 9.000 indbyggere spredt over et område på 18.5 km2 er Hünenberg i høj grad præget af landbrugsaktivitet. Draka’s JetNetXS indblæsningsteknologi har gjort det nemmere at udrulle en underjordisk fiberinfrastruktur langs med biogasdistributionsnetværket over en samlet netværkslængde på 4,5 km. Fibernetværket kan nemt udvides, så det imødekommer behovet for styring i takt med at biogasanlæggets net vokser.

Når fiberen er forbundet, vil enhver komponent i biogasanlægget være fuldautomatisk med fjernbetjeningsmulighed fra forskellige steder. Alle processer i anlægget kan overvåges og styres når som helst.

Ud over gylle fra landmændenes besætninger fodres biogasanlægget med andre let tilgængelige naturlige affaldsprodukter, såsom møg og græs, industriaffald, samt grøntsager og madrester fra restauranter og husholdning. Hertil kommer rester fra den lokale landbrugsindustri, fx korn og olie.

Gyllen pumpes direkte fra landbrugene ind i siloen i biogasanlægget ved hjælp af rør i undergrunden. Efter energiudvinding pumpes gyllen tilbage igen til landbruget, og landmanden får en lugtfri og nærende substrat til gødning af sine marker. Men der er endnu en miljømæssig fordel ved løsningen:

Andelen af nærende gyllestoffer, som en landmand må sprede på sine marker, afhænger af landbrugets næringsstofbalance (størrelse, antal dyr, dyrefoder etc.). Mængden af den gødning, der skal pumpes tilbage til gården og som er baseret på en næringsstofanalyse af den gærede husdyrgødning, udregnes automatisk.

Draka’s JetNetXS-teknologi tillader højere kabeltæthed inden for et fibernet ved anvende kabler med en mindre diameter inde i rørene. Ved hjælp af Draka’s teknik kan kablerne blive indblæst over 5 kilometer (som i Hünenberg-projektet) i et enkelt stræk med hastigheder over 100 meter i sekundet. Ved at erstatte arbejdstunge metoder med at trække kabler igennem rør har teknikken med indblæsning vist sig at være en yderst kosteffektiv og pålidelig, især når der kræves lange, ubrudte kabler.

15/9 2011
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.