Motorola tæt på kommercialisering af TD-LTE

Motorola er tæt på markedsintroduktion af TD-LTE i Kina. Det nye 4G netværk demonstreres i Stockholm i denne uge.

Motorola Home & Networks Mobility har med succes afsluttet et omfattende Over-the-Air (OTA) forsøg i forbindelse med kommercialiceringen af LTE 4G teknologien. Det vellykkede forsøg blev gennemført sammen med de operatører, som er involveret i TD-LTE udrulningen (Time Division Duplex Long-Term Evolution). Forsøget repræsenterer en milepæl, som nderstreger Motorolas ambition om at levere næste generations netværk for operatører i Kina og resten af verden.

De vigtigste resultater i Motorolas forsøg omfatter:
- Første downlaadhastighed på op til 70 megabits/sek over en kanal med 20 MHz båndbredde.
- Mobilitet og handover med kørende applikationer.
- Multi-User equipment (UE) test i en sektor.

Alle forsøgsresultater er rapporteret til LTE/System Architecture Evolution (SAE) Trial Initiative (LSTI).

- Motorola har forpligtet sig til at gå forrest i udviklingen af bredbånd og 4G og støtter både TD-LTE og Frequency Division Duplex (FDD) LTE. Vi har gjort betydelige fremskridt på vejen mod at kommercialisere TD-LTE, og disse forsøg er et godt eksempel, siger Dr. Mohammad Akhtar, vice president and general manager, Home and Networks Mobility, Motorola China.

-  Dagens milepæl viser, at Motorola har kurs mod at komme tidligt på markedet med end-to-end LTE-løsninger som støtter TDD og FDD-udrulning, og som er testet i felten. Det er et godt billede på vores løfte om at støtte operatører over hele verden med at levere ægte mediemobilitet til forbrugere i hjemmet og på farten, påpeger han. 

Det nye mobilnet, som betegnes FDD-LTE, demonstreres i praksis for operatører og medier den 12. august i Kista, udenfor Stockholm. Motorola vil i den forbindelse sætte et midlertidigt 4G-netværk op.

10/8 2009
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.