Ny dansk forskning i radiokommunikation

Ny dansk forskning i radiokommunikation

Højteknologfonden støtter forskning, der skal gøre det billigere og lettere at installere ny accessteknologier.

I forbindelse med trådløs kommunikation er der store krav om datahastighed. Samtidig med at kapaciteten øges i de kendte teknologier, udvikles der nye accessteknologier, som over de næste fem år ventes at udgøre et betydeligt markedspotentiale. Det er teknologier som UMTS/HSPA+, LTE og WiMAX og satellitkommunikation i højere frekvensbånd.

De mange forskellige teknologier vil kræve store udgifter til hardware og installation. Målet i et nyt forskningsprojekt er at gøre det enklere og billigere.

Med støtte fra Højteknologifonden vil de to danske firmaer Thrane & Thrane og Radiocomp udvikle software simuleringsmodeller af teknologi-agnostiske radio accessnetværk og videreudvikle de nyeste teknologier inden for bredbåndede komponenter, lineariseringsteknikker, RF-filtre samt digitalt systemdesign.

Overordnet er det projektets mål, at en enkelt access radio-variant skal kunne give geografisk dækning for en række teknologier i Danmark såvel som i Kina eller USA.

- Det vil betyde store besparelser på hardware og installation, men også i et netværksarkitektonisk perspektiv vil det medføre nye optimeringsmuligheder, ikke mindst i form af et reduceret effektbehov, forklarer Professor Lars Dittmann fra DTU Fotonik.

- Der er et udtalt behov for løsninger, der samtidigt kan håndtere så mange frekvensbånd og accessteknologier som muligt i en kost-optimeret platform med stærkt fokus på softwaretuning, siger Søren Danielsen fra Radiocomp.

Projektet kombinerer Thrane & Thrane’s og Radiocomp’s viden og markeder inden for radiokommunikation.

- Behovene for båndbredde og standard-uafhængighed er enorme i dag – der er ingen vej udenom hvis vi ønsker at bibeholde en markedsmæssig og teknisk førerposition, siger Hans Møller Zenth fra Thrane & Thrane.

Projektets varighed er tre år, og den første demonstration af konceptet forventes i første halvår af 2011.

22/12 2009
  • Ektos holder 'Open Lab Event' i Hvidovre

    Ektos holder 'Open Lab Event' i Hvidovre

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Den 22. oktober afholder Ektos et arrangement på firmaets testlaboratorium i Hvidovre, hvor der fokuseres på testkrav til certificerede radiomoduler.
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).