Orange etablerer M2M-ekspertisecenter

Orange etablerer M2M-ekspertisecenter

Den franske teleoperatør opretter nu kompetencecenter indenfor 'Machine-to-Machine' (M2M) løsninger.

Med åbningen af et internationalt center med spidskompetencer i Machine-to-Machine løsninger (M2M) sætter Orange Business Services yderligere skub i intentionen om at blive blandt de førende leverandører på dette felt. Centeret yder rådgivning og udvikler M2M-løsninger til internationale virksomheder.

M2M forbindes ofte med robotteknologi på produktionsgulvet, men M2M vinder hastigt terræn på en lang række andre områder. Det gælder bl.a. inden for telemetri, fjernovervågning, flådestyring og dataindsamling, hvor den trådløse kommunikation mellem maskiner skaber nye løsninger, forretningsmuligheder og optimeringsgevinster inden for mange forskellige brancher.

Med over en million aktive M2M SIM-kort fordelt på mobile netværk i 29 lande og et IP-netværk, som dækker 220 lande er Orange Business Services en af de største spillere på M2M-markedet i dag. Den position stadfæstes nu yderligere med åbningen af et nyt M2M-ekspertisecenter, IMC (International M2M Center).

IMC-centret ligger i Bruxelles og skal være et samlingspunkt for virksomheder og OEM’er, som anvender M2M-teknologi i deres produkter og services. Centeret yder rådgivning både i opstarts- og vedligeholdsfasen af M2M-projekter, og der foregår også udvikling i centeret.

- M2M tager for alvor fart nu, og vi er klar til at hjælpe virksomhederne med at udnytte mulighederne optimalt. M2M er kernen i vores strategi, og det er et område, hvor vi længe har haft et forspring. Den position styrker vi nu med etableringen af ekspertisecenteret, siger Jette Gry, nordisk marketingchef i Orange Business Services.

-I IMC samler vi al ekspertise og viden inden for rådgivning, innovation, integration og projektledelse af M2M-løsninger. Centeret arbejder på tværs af brancher og henvender sig til alle typer virksomheder, siger Jette Gry.

Centeret har allerede fået den første kunde og arbejder i øjeblikket på at definere en ny generation af M2M SIM-kort, der skal standardisere M2M-teknologi.

27/8 2009
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.