Nærfelts-scanning til EMC-måling og antennedesigns

Nærfelts-scanning til EMC-måling og antennedesigns

Instruments i Horsens har indgået en distributionsaftale med canadiske Emscan, der fremstiller løsninger til wireless- og EMC-test.

Instruments i Horsens har netop udvidet programmet af  test- og måleudstyrsløsninger, der rettet mod udvikling, produktion og godkendelser af elektronik og andre tekniske produkter. 

Emscan med hovedsæde i Canada er en lille, men innovativ producent af nærfelts-scanningsløsninger, som bruges i forbindelse med måling af RF-udstråling, antennefunktionalitet og EMC.

Emscan's primære produkter hedder henholdsvis RFxpert og EMxpert. Reelt er der tale om to sider af samme sag, da det i begge tilfælde drejer sig om at give elektronikdesignere en hurtig visualisering af deres produkters RF-felter uden behov for store og vanskelig konstruktioner og uden krav om et anechoisk målekammer.

EMxpert vil man typisk bruge i forbindelse med en spektrumanalysator til RF- og støjevaluering af print, som skal igennem et pre-compliance forløb i designfasen, hvor EMSCANs løsning barberer timer eller dage af udviklingsforløbet. RFxpert er derimod oplagt til antenneløsninger, hvor udstrålingsmønstre og effekt meget let bliver gjort synlig.

Når man skal danne sig et billede af udstrålingen fra sin DUT (device under test), så placerer man blot printet eller konstruktionen op ad den nærfelt-scanner, som udgør det fysiske interface i testløsningen og som i teknisk forstand er en planar antenne-array. Scanneren er koblet til en spektrumanalysator/PC, hvor den elektromagnetiske udstråling fra designet vises grafisk. 

Når man vender og drejer sit design, så vil man kunne se, hvordan intensiteten ændrer sig på PC’ens skærm. Målingerne er meget enkle og logiske. Rød indikerer en meget kraftig udstråling, mens gul og grøn er tilsvarende mindre RF-emission.

Designere, der udvikler print eller antenner kan meget let danne sig et billede af, hvordan felterne opfører sig rundt om konstruktionen, ligesom man kan få et klart indtryk af en antennes effektivitet på få sekunder. Løsningen er i sagens natur også oplagt til måling af æterbåren støj fra et design med henblik på en EMC-godkendelse.

Instruments A/S
tlf.: 75 64 65 00
www.instruments.hin.dk

14/2 2012
  • Tablet til brug i de mest krævende målemiljøer

    Tablet til brug i de mest krævende målemiljøer

    t-og-m ›Med sigte på systemintegratorer og leverandører af skræddersyede løsninger, tilbyder det tyske firma Aaronia nu en ny ekstrem robust tablet-platform (in english).
  • Ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark

    Ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark

    t-og-m ›David Adgill Larsen er udnævnt til ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark A/S. Her afløser han Niels Frandsen, der har ledet firmaet i mere end 36 år.
  • EKTOS TRS holder 'åbnet hus' i testlaboratoriet i Struer

    EKTOS TRS holder 'åbnet hus' i testlaboratoriet i Struer

    t-og-m ›Med fokus på præ-compliance EMC test afholder EKTOS på firmaets TRS-laboratorium i Struer den 3. september en ny TRS Open Lab session.
  • Ny generation af split core strømsensorer

    Ny generation af split core strømsensorer

    sensorer ›Til brug i pladsbegrænsede applikationer - som f.eks. i forbindelse med in-vehicle xEV testopgaver - lancerer Yokogawa ny generation af split core strømsensorer (in english).
  • FR3 testbed til 6G-forskning

    FR3 testbed til 6G-forskning

    t-og-m ›Korea Testing & Research Institute opbygger 6G-testbed omkring Anritsu' MT8000A, der understøtter FR3 frekvensområdet, som forventes brugt i fremtidige 6G-systemer (in english).
  • Rohde & Schwarz samler aktiviteter

    Rohde & Schwarz samler aktiviteter

    t-og-m ›LANCOM Systems og Rohde & Schwarz Cybersecurity fusionerer og vil i fremtiden operere som Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (in english).
  • XJTAG understøtter nu FTDI

    XJTAG understøtter nu FTDI

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›XJTAG, en førende leverandør af test- og programmeringsløsninger, understøtter nu FTDI's JTAG-controllerhardware i version 4.3 af XJTAG-softwaresuiten (in english).
  • Anritsu strømliner udvikling og evaluering af 5 RedCap løsninger

    Anritsu strømliner udvikling og evaluering af 5 RedCap løsninger

    t-og-m ›Anritsu annoncerer, at firmaets udvidede SmartStudio NR (SSNR) og SmartStudio NR IP Performance (SSIP) softwareløsninger nu inkluderer support af 5G RedCap devicetest (in english).