NI udvider FlexRIO familien med nye I/O moduler

NI har lanceret en ny serie af NI FlexRIO adaptermoduler med fire general-purpose digitizere, et modul til højhastigheds digital I/O og en højhastigheds digitizer.

National Instruments (NI) har udvidet sin NI FlexRIO produktlinie til PXI-platformen med seks nye NI FlexRIO adaptermoduler, der sammen med slagkraftige

NI FlexRIO FPGA værtsmoduler giver brugeren en fleksibel FPGA-baseret rekonfigurerbar I/O (RIO) løsning med en forbedret funktionalitet til general-purpose automatiseret test og højhastigheds digital kommunikation. NI FlexRIO familien er markedets første kommercielle COTS (Commercial Off-The-Shelf) løsning, der udstyrer ingeniører med NI LabVIEW FPGA teknologiens fleksibilitet kombineret med højhastigheds, brugerkonfigurerbare I/O-moduler på PXI-platformen.

Den nye serie af NI FlexRIO adaptermoduler omfatter fire general-purpose digitizere, et modul til højhastigheds digital I/O og en højhastigheds digitizer, der er udstyret med indu-striens hurtigste 16-bit A/D-konverter fra Analog Devices Inc. og er optimeret til opsamling af modulerede højfrekvens kommunikationssignaler.

- Analog Devices’ AD9467 kreds er den hurtigste 16-bit A/D-konverter, der findes på mar-kedet i dag. Ved at kombinere vores AD9467 konverters høje samplehastighed og opløsning med NI FlexRIO familiens rekonfigurerbare I/O’ere kan ingeniører og forskere nu opnå en uforlignelig fleksibilitet, når de overfører algoritmer til signal- og dataopsamlingshardware, prototypeudvikler kommunikationssystemer og udfører ekstremt avancerede målinger, påpeger Tom Gratzek, der er strategi marketingchef for datakonvertere hos Analog Devices.

Alle NI FlexRIO løsninger kræver to forskellige hardwaremoduler: Et I/O-specifikt NI FlexRIO adaptermodul og et PXI-baseret NI FlexRIO FPGA modul, der er udstyret med en Xilinx Virtex-klasse FPGA (Field-Programmable Gate-Array). Med de 15 forskellige NI FlexRIO adaptermoduler, der nu findes på markedet, kan ingeniører og forskere direkte interface FPGA’erne på NI FlexRIO FPGA modulerne til en bred vifte af I/O’ere til måleap-plikationer, der kræver realtids egenskab, low-latency processering og en rekonfigurerbar funktionalitet.

De seks nye NI FlexRIO adaptermoduler har følgende specifikationer:

- NI 5762: 16-bit, 250 MS/sek digitizer, der er udstyret med AD9467 A/D-konverteren fra Analog Devices.
- NI 6587: 16-kanals, 1 Gbit/sek digital I/O-modul til højhastigheds LVDS interfaces
- NI 5731: 12-bit, 40MS/sek general-purpose digitizer adaptermodul med et typisk SFDR-område (Spurious-free dynamic range), der er bedre end -87 dBc.
- NI 5732: 14-bit, 80 MS/sek general-purpose digitizer adaptermodul med et typisk SNR-forhold (Signal-to-noise ratio), der er bedre end 69 dB.
- NI 5733: 16-bit, 120 MS/sek højopløsnings digitizer adaptermodul med en alias-fri bånd-bredde på 37 MHz.
- NI 5734: 16-bit, 120 MS/sek, fire-kanals, højopløsnings digitizer adaptermodul.

Alle NI FlexRIO adaptermodulerne integrerer også med det nye NI FlexRIO Instrument Development Library, der består af en samling af LabVIEW værts- og FPGA-kode, som er designet med henblik på at udstyre brugeren med gængse instrumentfunktionsegenskaber som f.eks. opsamlings-engines, DRAM-interfaces og triggerlogik sammen med de tilhøren-de værts-API-interfaces.

I modsætning til anden brugerprogrammerbar FPGA-hardware kan NI FlexRIO FPGA’ere programmeres med NI’s grafiske LabVIEW systemdesignsoftware og det tilknyttede LabVIEW FPGA modul. Denne grafiske LabVIEW programmeringsmetode gør det nem-mere for domæneeksperter at målrette deres applikationer til FPGA’ere uden at det kræver forudgående kendskab til VHDL-sprog til beskrivelse af hardwarefunktionaliteten, og giver samtidig domæneeksperten et interface til at importere eksisterende VHDL-kode direkte i LabVIEW FPGA softwaren.

Yderligere information:
National Instruments Danmark
Tlf. 45 76 26 00
E-mail: ni.denmark@ni.com
www.ni.com/flexrio

1/7 2011
  • Tablet til brug i de mest krævende målemiljøer

    Tablet til brug i de mest krævende målemiljøer

    t-og-m ›Med sigte på systemintegratorer og leverandører af skræddersyede løsninger, tilbyder det tyske firma Aaronia nu en ny ekstrem robust tablet-platform (in english).
  • Ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark

    Ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark

    t-og-m ›David Adgill Larsen er udnævnt til ny adm. direktør i Rohde & Schwarz Danmark A/S. Her afløser han Niels Frandsen, der har ledet firmaet i mere end 36 år.
  • EKTOS TRS holder 'åbnet hus' i testlaboratoriet i Struer

    EKTOS TRS holder 'åbnet hus' i testlaboratoriet i Struer

    t-og-m ›Med fokus på præ-compliance EMC test afholder EKTOS på firmaets TRS-laboratorium i Struer den 3. september en ny TRS Open Lab session.
  • Ny generation af split core strømsensorer

    Ny generation af split core strømsensorer

    sensorer ›Til brug i pladsbegrænsede applikationer - som f.eks. i forbindelse med in-vehicle xEV testopgaver - lancerer Yokogawa ny generation af split core strømsensorer (in english).
  • FR3 testbed til 6G-forskning

    FR3 testbed til 6G-forskning

    t-og-m ›Korea Testing & Research Institute opbygger 6G-testbed omkring Anritsu' MT8000A, der understøtter FR3 frekvensområdet, som forventes brugt i fremtidige 6G-systemer (in english).
  • Rohde & Schwarz samler aktiviteter

    Rohde & Schwarz samler aktiviteter

    t-og-m ›LANCOM Systems og Rohde & Schwarz Cybersecurity fusionerer og vil i fremtiden operere som Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (in english).
  • XJTAG understøtter nu FTDI

    XJTAG understøtter nu FTDI

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›XJTAG, en førende leverandør af test- og programmeringsløsninger, understøtter nu FTDI's JTAG-controllerhardware i version 4.3 af XJTAG-softwaresuiten (in english).
  • Anritsu strømliner udvikling og evaluering af 5 RedCap løsninger

    Anritsu strømliner udvikling og evaluering af 5 RedCap løsninger

    t-og-m ›Anritsu annoncerer, at firmaets udvidede SmartStudio NR (SSNR) og SmartStudio NR IP Performance (SSIP) softwareløsninger nu inkluderer support af 5G RedCap devicetest (in english).