Data er dit vigtigste værktøj til marketing anno 2020
Sponsoreret indhold: Laver din virksomhed digital marketing? Selvfølgelig gør I det!
Sponsoreret indhold: Laver din virksomhed digital marketing? Selvfølgelig gør I det!
ROHM og den største kinesiske producent af air-conditioning systemer til automotive-segmentet åbner fælles teknologilaboratorium (in english).
MathWorks introducerer release 2021a af MATLAB og Simulink, der inkluderer tre nye produkter, 12 større opdateringer samt hundredvis af nye features (in english).
EOT - Electronics of Tomorrow – der afholdes i MCH Messecenter Herning, flyttes fra de oprindelige datoer i juni til den 31. august - 2. september 2021.
Huawei annoncerer på et forum om intellektuel ophavsret i telecom-industrien, at virksomheden vil begynde at opkræve tariffer hos smartphone-producenter, der gør brug af Huawei's 5G-patenter.
Farnell er nu lagerførende med Google's AIY projektkits og Coral USB acceleratorer, der kan simplificere design af intelligente enheder, der er i stand til at udføre neural netværks-inferens (in english).
Digi-Key Electronics præsenterer forbedret feature til sporbarhed, kaldet Part Tracing, som gør det muligt at printe informationer direkte på 'cut tape', hvilket gør det markant lettere at organisere og visuelt verificere komponenter (in english).
Mekoprint Cables - der er en division i Mekoprint-koncernen - kan fejre sit 10-års jubilæum med udsigt til at runde en omsætning på 100 millioner kroner i 2021.
Pc-salget i EMEA-regionen voksede med næsten 10 mio. enheder i 2020 i forhold til året før. I 2021 ventes salget af stige med yderligere 17 procent (in english).
Xilinx adresserer ultrakompakte og højtydende edge-computing applikationer med nye kostoptimerede programmerbare UltraScale+ enheder (in english).
5G og UWB devices, wearables samt enheder med stemmestyret front-ends kommer til at opleve betydelig vækst i 2021, vurderer techanalyse-firmaet, ABI Research (in english).
Brancheorganisationen SEMI melder om rekordhøje investeringsniveauer for tredje år i træk i chipproduktions-enheder over hele verden (in english).
Nokia har indgået en patentlicensaftale med Samsung, som omfatter Nokia's patenter, der er relaterede til videoteknologier (in english).
element14 præsenterer en e-book i to dele, der beskriver de fundamentale aspekter, man skal tage højde for i forbindelse med transistor-baserede designs (in english).
IoT Denmark og AVISTA OIL Danmark har samarbejdet om etablering af et trådløst Sigfox-baseret netværk med IoT sensorer, der kan måler olieniveauet i kundernes tanke og dermed effektivisere kørslen og mindsker miljøbelastningen.