Nye farve-sensorer er billigere at fremstille

Nye farve-sensorer er billigere at fremstille

I det såkaldte FOWINA projekt har to Fraunhofer-institutter samarbejdet om udvikling af nye farve-sensorer med et specielt mikrolinse arrangement, der gør dem billigere at fremstille (in english).

Performance-boost til RISC-V brugere

IAR Systems og Andes har indgået et partnerskab, der sigter på tilbyde markedet kraftfulde løsninger baseret på Andes’ RISC-V teknologier (in english).

Image-sensor til fører-monitorering

Image-sensor til fører-monitorering

STMicroelectronics præsenterer nye global shutter image-sensorer, der sigter på monitorering af både fører og passagerer og dermed bane vejen for højere sikkerhed og komfort (in english).

Højtydende 650 V og 1200 V SiC FETs

Højtydende 650 V og 1200 V SiC FETs

UnitedSiC, der har specialiseret sig i silicon carbide (SiC) powerkomponenter, udvider firmaets UF3C FAST portefølje med 650V og 1200V high-performance SiC FETs (in english).

3/4 mio. nye internetbrugere hver eneste dag

I 2022 vil 60 pct. af verdens befolkning være på internettet, hvilket svarer til 770.000 nye brugere dagligt. Internettrafikken stiger blandt andet på grund af øget videoforbrug samt stor vækst i VR og AR teknologierne, viser ny rapport fra Cisco.