Molex opruster inden for kontaktløs konnektering
Molex har erhvervet kerne IP-teknologi fra Keyssa, der har været pioner inden for højhastigheds, kontaktløse konnektorer (in english).
Molex har erhvervet kerne IP-teknologi fra Keyssa, der har været pioner inden for højhastigheds, kontaktløse konnektorer (in english).
Micron er nu ved at være klar til starte produktionen af firmaets tredje generation af 'reduced latency DRAM hukommelser (in english).
Toshiba udvider sin familie af effekthalvledere med n-kanal power management MOSFET MOSFETs med ultralave ON-modstande.
Linear Technology er klar med flyback controller med et bred indgangsspændings-område, der er specificeret i junctiontemperaturområde fra -55°C til 150°C (in english).
Avnet Abacus og FCI i indgår partnerskab om konnektorer til krævende applikationer inden for bl.a. vedvarende energi, M2M-interfaces, industriel styring og lignende applikationer.
Ericsson Power Modules udvider firmaets anden generation af digitale POL regulatorer med 3E serien (in english).
Microchip er klar med firmaets første 30V buck switch regulator, der bl.a. udmærker sig ved høj effektivitet og et kompakt komponent footprint.
Med integrationen af S-Pro A/S i Mekoprints produktionsfaciliteter kan kunderne nu få adgang til kabelkonfektionering med samme høje kvalitetsniveau som Mekoprints andre services.
Craftec lancerer MINT1400A-serien af strømforsyninger fra SL Power Electronics, der bl.a. sigter mod medico-applikationer.
Silicon Labs introducerer nu komplet solcelle-baseret energy harvesting platform (in english).
ST er índustriens største leverandører af MEMS sensor til konsumer og bærbare applikation. Nu iværksættes en kraftig udbygning af produktionskapaciteten (in english).
Digilent, der er en Microchip designparter, har udviklet en 32-bit Arduino kompatibel udviklingsplatform baset på en PIC32 MCU med MIPS processorkerne.
Digi-Key har indgået global distributionsaftale med Nuventix, Inc., der bl.a. står bag den såkaldte SynJet termisk management teknologi (in english).
Virksomheder, der deltager i innovationsnetværk, er mere innovative og tjener flere penge end andre, viser ny rapport.
Agilent Technologies introducerer markedets første HDMI 1.4a protokolanalysator og -generator, der understøtter 4K x 2K videoopløsning (in english).