Det danske audiobrand Tangent er klar med to markante nyheder på HIGH END 2022 i München

Det danske audiobrand Tangent er klar med to markante nyheder på HIGH END 2022 i München

I forbindelse med den kommende HIGH END 2022 udstilling i München præsenterer danske Tangent ny effektforstærker og alsidig forforstærker.

Lige siden danske Tangent første gang trådte ind på hi-fi-scenen i 1996, er virksomhedens højttalere og øvrige audioprodukter blevet rost af både anmeldere, forhandlere og kunder.

I foråret 2021 lancerede Tangent 2. generation af den populære Tangent Elektronik-serie i form af CD-afspilleren Tangent CD II, tuneren Tangent Tuner II og den prisvindende bluetooth stereoforstærker Tangent Ampster BT II.

I forbindelse med HIGH END 2022 udstillingen, der afholdes i München den 19. - 22. maj og forventer et besøgstal på over 20.000, vil firmaet præsentere en ny effektforstærker og en alsidig forforstærker.

Den nye Tangent PowerAmpster II effektforstærker leverer en stereoeffekt på 2 x 100 watt eller 1 x 200 watt brokoblet.

- Forbind den med en forforstærker og et par gode højttalere, og du er klar til at fylde et rum med din yndlingsmusik i den allerreneste udgave, fortæller direktør Karsten Holst fra AV Industry, der står bag Tangent-brandet. Han fremhæver endvidere, at Tangent PowerAmpster II udmærker sig ved at have både XLR og RCA input, hvorved den kan indgå i flere forskellige hi-fi-setups.

Den anden nyhed fra Tangent er forforstærkeren Tangent preAmp II. Med sin store alsidighed i kraft af både analogt, digitalt og trådløst input, herunder bluetooth 5.0, giver den mulighed for at tilslutte stort set enhver lydkilde. Det er således muligt at bringe helt nyt liv til en ældre forstærker eller et sæt aktive højttalere ved at tilslutte eksempelvis et TV eller en pladespiller via Tangent preAmp II. PreAmp II er desuden udstyret med WakeOn-funktion, så den kan vækkes fra standby ved signal ved alle kilder.

Tangent fremhæver, at den nye preAmp II naturligvis udgør et perfekt match med effektforstærkeren Tangent PowerAmpster II, både i forhold til det elegante frontdesign og i forhold til lyd. Med Tangent preAmp II får brugeren endvidere mulighed for at betjene alle sine tilsluttede enheder via en enkelt stilfuld fjernbetjening, ligesom forforstærkeren på aluminiumsfronten byder på både en stor volumenknap og output til hovedtelefoner.

15/5 2022
  • Lauterbach og MathWorks løfter test af kritiske systemer til det næste niveau

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›Lauterbach, der tilbyder debugging-løsninger til embedded systemer, og MathWorks annoncerer fuld integration af MathWorks Polyspace kodetestning og verifikationsprodukter i Lauterbach’s TRACE32 værktøjer.
  • Europæisk industriel Linux til sikre og suveræne embedded systemer

    Europæisk industriel Linux til sikre og suveræne embedded systemer

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›SYSGO præsenterer ELinOS 8, som er den seneste generation af firmaets industrielle Linux platforme, der er designet specielt til missionskritiske embedded systemer (in english).
  • Unik UWB-chip til positions- og tilstedeværelses-detektering

    Unik UWB-chip til positions- og tilstedeværelses-detektering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Infineon præsenterer AIROC UWB TSL100, der en single-chip løsning til præcis positionerings- og tilstedeværelses- (presence) detektering (in english).
  • SiC-MOSFET relæer til højspændings power- og testapplikationer

    SiC-MOSFET relæer til højspændings power- og testapplikationer

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›OMRON lancerer nye G3VH SiC-MOSFET-relæer med spændings-ratings på 3.300 V og 1.800 V, der tilbyder fordelene ved solid-state powereffektswitching ved bus- og batterispændinger på op til 1.000 V eller mere (in english).
  • Toshiba er klar med samples af nye 'entry-level' MCU'er

    Toshiba er klar med samples af nye 'entry-level' MCU'er

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›Toshiba kan nu levere design-samples af firmaets TXZ+ Family Entry-Class M4H Group af standard microcontrollere.
  • XJTAG understøtter nu FTDI

    XJTAG understøtter nu FTDI

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›XJTAG, en førende leverandør af test- og programmeringsløsninger, understøtter nu FTDI's JTAG-controllerhardware i version 4.3 af XJTAG-softwaresuiten (in english).
  • Samarbejde skal fremme embedded GUI-økosystem

    Samarbejde skal fremme embedded GUI-økosystem

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›GigaDevice og Qt Group præsenterer vidtrækkende samarbejde, der sigter på at forbedre og optimere de grafiske interfaces (GUI'er) til embedded applikationer (in english).
  • 180 mio. til ny chipteknologi

    180 mio. til ny chipteknologi

    branche-og-teknologi ›Et nyt forskningsprojekt med et samlet budget på knap 24 mio. euro skal demonstrere, hvordan spintronik kan bane vej for en ny generation af europæiske chips. Aarhus Universitet får en central rolle i projektet.