Cybersikkerhed, AI og energi: TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

Cybersikkerhed, AI og energi: TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

På TechDay 2026 i Kolding sætter Schneider Electric fokus på, hvordan virksomheder kan omsætte de store dagsordener til konkrete løsninger i produktion, automation og drift.

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med kunstig intelligens helt nye muligheder for at udvikle, optimere og drifte industrielle systemer. Sideløbende udfordrer et forældet elnet den nødvendige elektrificering af industrien med skærpede krav til energiforbrug og forsyningssikkerhed.

Det betyder, at mange virksomheder i industrien nu står over for at skulle få nye teknologier, sikkerhedskrav og energibehov til at fungere i eksisterende produktion, automation og drift - og efterspørger konkrete cases og erfaringer, der kan hjælpe med at omsætte udviklingen til praksis.

Det er afsættet for Schneider Electrics TechDay i Kolding den 11. juni 2026, hvor virksomheden samler kunder, partnere og eksperter til en faglig dag om automation, digitalisering, effektivisering og cybersikkerhed.

Blandt andet holder Peter Fuglsang, System & Architecture Engineer hos Schneider Electric, oplægget ’Cybersikkerhed i øjenhøjde – sådan imødekommer du stigende krav, NIS2 og CRA i praksis’, hvor han giver et indblik i, hvordan virksomheder kan arbejde med cybersikkerhed på tværs af industri og infrastruktur.

- Mange virksomheder ved godt, at kravene til cybersikkerhed vokser. Udfordringen er at få dem omsat til noget, der fungerer i industrielle miljøer, hvor oppetid og driftssikkerhed er afgørende. På TechDay ser vi på, hvordan man kan arbejde konkret med NIS2, CRA og stigende sikkerhedskrav, så standarder og regulativer bliver til reel handling i hverdagen, siger Peter Fuglsang.

Derudover taler Mark Frost, Application Design Expert hos Schneider Electric, om hvordan AI allerede i dag kan bruges i industrielle projekter, og hvor potentialet ligger fremadrettet i sit oplæg ’AI i Industrial Automation - fra udvikling til drift’.

- Kunstig intelligens er allerede en del af mange virksomheders digitale værktøjskasse, og i industriel automation er anvendelsen under hastig udvikling. Derfor ser vi på, hvordan AI kan bruges konkret til at skabe reel værdi gennem hele automationslivscyklussen – fra udvikling og optimering til service af industrielle systemer. Det er her AI bliver rigtig interessant, siger Mark Frost.

Energi, data og drift skal tænkes sammen

For Schneider Electric handler TechDay også om at vise, hvordan energi, automation, software og data konkret kan kobles tættere sammen i fremtidens industrielle drift. På dagen kan deltagerne derfor møde partnere på egne stande og få indblik i løsninger som realtidsmonitorering, optimering af industrielle anlæg og UPS-systemer, der kan være med til at styrke forsyningssikkerheden.

Her demonstreres blandt andet ETAP til energisimulering, AVEVA Selects softwareplatforme til realtidsmonitorering, optimering og digitale tvillinger samt Techvias StackMate palleteringsrobot.

- TechDay handler i bund og grund om at samle branchen om de udfordringer og muligheder, der fylder lige nu. Når vi kan mødes og dele erfaringer, bliver det lettere at omsætte nye teknologier og krav til løsninger, der fungerer i hverdagen. Vi glæder os til en faglig dag med gode dialoger og til at se så mange som muligt i Kolding, siger Peter Fuglsang.

Læs mere om TechDay 2026 og tilmelding.

26/5 2026
  • DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    branche-og-teknologi ›DigiKey vil investere 100 millioner dollars i løbet af de næste 18 måneder på at opskalere det globale produktdistributionscenter (PDC) og firmaets ordrestyringssystem (OMS). Firmaet forventer en omsætningsstigning på hele 50 procent i indeværende år.
  • Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    branche-og-teknologi ›Ifølge de seneste tal fra teknologi- og markedsanalysefirmaet Omdia faldet antallet af solgte desktop computere, notebooks og workstations markant i det seneste kvartal. De stadig stigende komponent-omkostninger er en vigtig faktor (in english)
  • Store investeringer i 300mm fabs

    Store investeringer i 300mm fabs

    branche-og-teknologi ›SEMI melder i seneste rapport om store igangværende og kommende investeringer i 300mm (waferdiameter) front-end fab udstyr. De forventede investeringer i alene 2026 estimeres til 149 mia. dollars, hvilket er 31 procent højere end sidste år (in english).
  • Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    boards ›Omkring 73 millioner unge har siden introduktionen for 10 år siden arbejdet med det såkaldte Micro:bit board, som BBC har stået fader til. Nordic Semiconductor har leveret nøgleteknologi til det unikke board (in english).
  • Fra spåner til 3D-print

    Fra spåner til 3D-print

    branche-og-teknologi ›Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning.
  • Dansk firma redefinerer kropsbåret dronedetektion

    Dansk firma redefinerer kropsbåret dronedetektion

    branche-og-teknologi ›Danske MyDefence lancerer kropsbåret dronedetektor, der vejer under 1 kg. Den kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, som kører simultant og direkte på enheden.
  • Cybersikkerhed kan blive en konkurrencefordel for danske virksomheder

    Cybersikkerhed kan blive en konkurrencefordel for danske virksomheder

    branche-og-teknologi ›Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser - og unge hackere.
  • DigiKey: Sådan simplificeres komponent-management og -quoting

    DigiKey: Sådan simplificeres komponent-management og -quoting

    branche-og-teknologi ›DigiKey afholder den 13. oktober et webinar, der demonstrerer, hvordan 'My Lists' værktøjet kan simplificere komponent-management og -quoting (in english).