Dantrafo i positiv udvikling

Efter et generationsskifte i 2009 er transformerproducenten Dantrafo igen kommet ind i en god gænge.

Dantrafo Gruppen er inde i en meget positiv udvikling efter et generationsskifte i slutningen af 2009. Oven på en årrække med faldende omsætning og utilfredsstillende resultater er omsætningen i Dantrafo Gruppen i 2010 således steget med 23,1 % til 101,4 kr..

Aktiviteterne i Danmark er effektiviseret ved at lukke fabrikken i Horsens. Alle produktions- og lager-faciliteter er nu samlet i Lemvig, der er nyt hovedsæde for Dantrafo Gruppen. Gam Primær Holding ApS, der er moderselskab for Dantrafo Gruppen, har i 2010 realiseret et overskud efter skat på 4,3 kr..

- Mit første år som ejerleder af Dantrafo Gruppen har vist mig, at der er væsentlige styrker at bygge videre på, siger Ivan Gam.

-  Vore produkter har en god position på markedet. Der er forsknings- og udviklingsafdelinger med stor teknisk viden i alle selskaber, der efter en tæt lokal dialog med kunder og udviklingshuse hurtigt kan levere prototyper fra lokale fabrikker. Dantrafo står strategisk stærk som en global virksomhed, der tilbyder en pallette af induktive komponenter.

- Når indkøringen af den nye organisation er på plads, forventer vi en fortsat meget positiv udvikling i Lemvig. Restruktureringen af aktiviteterne i Danmark vil øge indtjeningen på den operative drift signifikant.  Udviklingen er vendt i datterselskaberne i Sverige og Kina, der begge har tilfredsstillende resultater i 2010.  Der er hermed skabt en solid basis for at udvikle Dantrafo Gruppen’s position som en strategisk leverandør, uanset om produkterne er fremstillet på fabrikken i Danmark, Sverige eller Kina, fortsætter 'ejerleder' Ivan Gam. 

Dantrafo Gruppen beskæftiger 238 medarbejdere ved udgangen af 2010, hvoraf halvdelen er ansat i Dantrafo Electronics (Suzhou) Co. Ltd. i Kina.

Baseret på den nuværende markedssituation forventer Dantrafo Gruppen et positivt resultat efter skat i 2011. Der er igangsat mange nye projekter, og ordreindgangen er stigende i alle selskaber.

14/2 2011
  • AI splitter PCB-industrien i to

    AI splitter PCB-industrien i to

    branche-og-teknologi ›Ny rapport fra Yole Group analyserer PCB-industrien, der er opdelt i to hele forskellige segmenter: Et 'commodity' segment, der omsætningsmæssigt står næsten stille, samt et AI-drevet segment i kraftig vækst (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    branche-og-teknologi ›Infineon etablerer Europas – og verdens – første produktionsanlæg til fremstilling af galliumnitrid (GaN) powerhalvledere i stor skala med afsæt i 300-millimeter (diameter) wafere (in english).
  • DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    branche-og-teknologi ›Blandt de nye produkter i DigiKey's såkaldte DigiKey Standard produktportefølje kan fremhæves ESD-beskyttelsesudstyr samt præcisionsværktøjer med mere (in english).
  • Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    t-og-m ›Siemens og NVIDIA vil forøge produktiviteten og forbedre kvaliteten ved at flytte forberedelsen af ​​automatiseret optisk PCB-inspektion over i den virtuelle verden (in english).
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    branche-og-teknologi ›Den nye Audi Q9 er som første i verden forsynet med tredimensionelt buede digitale OLED-baglygter, som åbner for nye muligheder inden for sikkerhed og kommunikation.
  • Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    automation ›Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden.